Zamknij

Zdjęcia ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza nie ukażą się? "Materiały robocze"

04.02.2020 10:39
Pawłowicz Piotrowicz
fot. Jakub Kamiński/East News

Kancelaria Prezydenta do dziś nie opublikowała materiałów z zaprzysiężenia Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny. Dziennikarze, powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej, próbowali dowiedzieć się, dlaczego tak się stało. Kancelaria tłumaczy, że zdjęcia "nie zostały wykonane w celu publikacji" i mają charakter "roboczy". 

Przypomnijmy: w listopadzie ubiegłego roku PiS zgłosił troje kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego - prawnik Jakuba Stelinę oraz byłych posłów Krystynę Pawłowicz (nie startowała) i Stanisława Piotrowicza (nie uzyskał reelekcji). Sejm większością Zjednoczonej Prawicy przegłosował wszystkie kandydatury. 

Zobacz także

Zwłaszcza ostatnia dwójka wzbudzała kontrowersje - Pawłowicz swoimi często chamskimi i obraźliwymi wypowiedziami w kierunku przeciwników politycznych, natomiast za Piotrowiczem ciągnie się odium kariery prokuratorskiej w PRL (także w stanie wojennym) oraz obrona skazanego później za pedofilię księdza z podkarpackiej Tylawy. Jako szef sejmowej komisji sprawiedliwości w poprzedniej kadencji Sejmu był również jedną z twarzy wywołującej skrajne opinie reformy sądownictwa autorstwa partii rządzącej. 

Nie ma zdjęć z odebrania ślubowania przez Pawłowicz, Piotrowicza i Stelinę

Od początku wiadomo było, że z uwagi na posiadaną większość w parlamencie, PiS przegłosuje te kandydatury. Mało prawdopodobne było, że prezydent Andrzej Duda nie odebrałby od nich ślubowania. I faktycznie, stało się tak 5 grudnia, aczkolwiek - co dziwne - dotychczas nie ukazały się żadne zdjęcia z tej uroczystości. 

Zobacz także

"Nowo wybrani przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałami z dnia 21 listopada 2019 r. sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Pani Krystyna Pawłowicz, Pan Stanisław Piotrowicz i Pan Jakub Stelina, złożyli wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ślubowanie" - ten lakoniczny komunikat mogliśmy przeczytać na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. 

Zobacz także

Jak przypomina Gazeta.pl, praktyka w poprzednich latach wyglądała nieco inaczej. Gdy prezydent odbierał ślubowanie od Zbigniewa Jędrzejewskiego (kwiecień 2016), Grzegorza Jędrejka (luty 2017) czy Jarosława Wyrembaka (styczeń 2018) to za każdy razem Kancelaria Prezydenta publikowała zdjęcia z tych uroczystości, a nawet opisy bądź cytaty z prezydenckich przemówień. 

Kancelaria Prezydenta odpowiada

Gazeta.pl zwróciła się do KP z prośbą o publikację materiałów zdjęciowych z uroczystości zaprzysiężenia wymienionej wyżej trójki sędziów TK. Dziennikarze powołali się przy tym na ustawę o dostępie informacji publicznej. Spotkali się jednak z odpowiedzą odmowną. 

Wykonane podczas uroczystości zdjęcia mają charakter pomocniczy, służą jedynie do celów wewnętrznych, pozbawione są waloru oficjalności (nie zostały wykonane w celu publikacji) i nie podlegają udostępnieniu w trybie i na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia  6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej

biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP

Kancelaria określiła je mianem "materiałów roboczych" i powołała się na przepisy, które wcale nie precyzują tej kwestii ani nie zobowiązując danej instytucji do dokumentowania tego typu uroczystości w formie fotograficznej. 

"Kancelaria Prezydenta RP spełniła obowiązek informacyjny w przedmiotowej sprawie poprzez zamieszczenie komunikatu o wydarzeniu na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP" - podsumowało tę kwestię w mailu do redakcji Gazeta.pl biuro prasowe. 

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Kancelaria Prezydenta