Zamknij

Związkowcy nie chcą niedzieli handlowej 6 grudnia. Kuriozalny apel do prezydenta

02.12.2020 23:53
Niedziela handlowa 6 grudnia
fot. Michal Wozniak/East News

Związkowcy z Solidarności Banków, Handlu i Ubezpieczeń sprzeciwiają się planom rządu i Senatu ws. niedzieli handlowej 6 grudnia. Zaapelowali w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustawy popartej przez Senat… do 7 grudnia.

Niedziela handlowa 6 grudnia jest coraz bardziej prawdopodobna. Po zgodzie Sejmu i Senatu w tej sprawie brakuje już wyłącznie podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Rozwiązanie jest jednak nie po myśli związkowców z „Solidarności” Banków, Handlu i Ubezpieczeń. Po środowym poparciu przez Senat noweli ustawy Covidowej regulującej tę kwestię, Solidarność skierowała apel do prezydenta o wstrzymanie się z podpisaniem ustawy.

Związkowcy z Solidarności przeciw niedzieli handlowej 6 grudnia

Solidarność pracowników banków, handlu i ubezpieczeń w środowym apelu poprosiła prezydenta Andrzeja Dudę, by do poniedziałku 7 grudnia nie podpisywał nowelizacji ustawy, która incydentalnie zniesie zakaz handlu w niedzielę 6 grudnia.

Zobacz także

 W liście Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność pisze, że pandemia jest trudnym czasem dla całego społeczeństwa, w którym wszyscy potrzebują solidarności takiej, jakiej uczył św. Jan Paweł II – wspólnoty, w której kluczową wartością jest współodpowiedzialność za drugiego człowieka.

 Związkowcy Banków, Handlu i Ubezpieczeń utyskują na przepracowanie pracowników branży handlowej. - Ogromne niedobory kadrowe sprawiają, że pracownicy, którzy pozostali w sklepach, wypełniają obowiązki 2-3 osób. Ich przemęczenie i przeciążenie pracą sięga dzisiaj punktu krytycznego - zaznaczyli związkowcy.

Zobacz także

Piotr Duda
0

- Niedziela jest dla wielu z nich jedynym dniem, w którym mogą choć trochę odpocząć i zregenerować siły. Można odnieść wrażenie, że rządzący, myśląc o funkcjonowaniu handlu w dobie pandemii, przejmują się wyłącznie interesem ekonomicznym wielkich sieci handlowych, ignorując jednocześnie dobro pracowników – sugerują związkowcy.

Nie zaapelowali o weto ustawy, a jedynie by prezydent podjął decyzję po 6 grudnia. - Pan Prezydent wielokrotnie udowodnił w przeszłości, że dostrzega i rozumie pracowników handlu. Dlatego prosimy, aby wstrzymał się Pan z podpisaniem tzw. ustawy covidowej do poniedziałku 7 grudnia. To obecnie jedyny sposób, aby niedziela 6 grudnia pozostała dniem wolnym od pracy w handlu i aby pracownicy tej branży mogli spędzić ten dzień ze swoimi dziećmi – zaapelowali.

RadioZET.pl/PAP