Zamknij

Nowa Lewica bez kongresu zjednoczeniowego. Jest decyzja Włodzimierza Czarzastego

19.07.2021 12:08

Nowa Lewica nie spotka się na kongresie zjednoczeniowym we wrześniu. Nie odbędzie się również posiedzenie Rady Krajowej partii, która była planowana w lipcu - poinformował w poniedziałek Włodzimierz Czarzasty, lider ugrupowania. W sobotę zawieszono 6 posłów i dwóch członków zarządu partii, którzy nie zgadzali się na powstanie dwóch frakcji wewnątrz Nowej Lewicy.

Włodzimierz Czarzasty
fot. GERARD/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z "Rzeczpospolitą" oświadczył, że jako przewodniczący Nowej Lewicy zmienia plany dotyczące posiedzenia władz partii. - Nie odbędzie się Rada Krajowa na koniec lipca, dlatego, że (…) zgodnie z artykułem 27 statutu Sojuszu Lewicy Demokratycznej Nowej Lewicy zwołuje tę radę przewodniczący partii. Przewodniczącym partii jestem ja. W związku z tym informuję, że nie będę zwoływał Rady Krajowej - oznajmił Czarzasty.

W sobotę szef ugrupowania zawiesił sześcioro posłów, członków zarządu ugrupowania: Tomasza Trelę, Karolinę Pawliczak, Wiesława Szczepańskiego, Wiesława Buża, Jacka Czerniaka i Bogusława Wontora. Trela zapowiedział, że w sobotę 31 lipca odbędzie się Rada Krajowa Nowej Lewicy, która oceni działania przewodniczącego Włodzimierza Czarzastego. Te plany pokrzyżował sam przewodniczący Nowej Lewicy.

Lewica podzielona, nie będzie kongresu zjednoczeniowego

Czarzasty podkreślił, że "nie ma takich możliwości prawnych", aby "osoby zawieszone przez zarząd" zwoływały Radę Krajową. - Jeżeli koleżanki i niektórzy koledzy mają ochotę się spotkać, zjeść ciastko, wypić kawę, bardzo proszę. Naprawdę nie ma problemu - dodał.

Pytany, czy 11 września odbędzie się konwencja partii, również odpowiedział negatywnie. - Ta (konwencja – przyp. red.) miała się spotkać i uczcić SLD (…) Ale się okazało, że była propozycja jej zwołania głównie w celu zmiany statutu, który miał wyeliminować partię pana Roberta Biedronia, w związku z tym się nie odbędzie – wyjaśnił.

W uzasadnieniu decyzji o zawieszeniu 6 posłów Czarzasty wskazywał, że politycy skierowali do niego list, w którym podważono fakt zaciągnięcia w imieniu partii zobowiązań politycznych dotyczących zasad i trybu konsolidacji dawnego SLD oraz Wiosny Roberta Biedronia. Zaznaczył, że parlamentarzyści nie skorzystali z zaproszeń do bezpośredniej rozmowy i ocenił, że rozpowszechnienie treści listu poza strukturami Nowej Lewicy było zamierzonym i jedynym celem posłów oraz posłanek.

Później Trela poinformował, że kolejni członkowie zarządu Nowej Lewicy Sebastian Wierzbicki i Wincenty Elsner zostali zawieszeni przez Czarzastego w prawach członka. Zawieszeni sprzeciwiają się powołaniu w partii tylko dwóch frakcji.

W sobotę od południa w Warszawie obradował zarząd Nowej Lewicy. Po jego posiedzeniu lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty przekazał, że Zarząd podjął uchwałę o powołaniu dwóch frakcji - Sojuszu Lewicy Demokratycznej i frakcji Wiosna oraz utrzymał w mocy decyzje zawieszające kilku członków partii. 

Jak podawało na początku lipca RadioZET.pl, europoseł Lewicy Marek Balt oraz radni Sejmiku śląskiego: Rafał Porc i Gabriela Łacna zostali zawieszeni przez Włodzimierza Czarzastego w prawach członka Nowej Lewicy (SLD). Powodem było głosowanie podczas obrad Sejmiku ws. udzielenia absolutorium i wotum zaufania władzom województwa. Radni SLD poparli w tym głosowaniu marszałka Jakuba Chełstowskiego z PiS.

loader

RadioZET.pl/PAP