Zamknij

Nowacka zaprasza Kidawę-Błońską na rozmowę. IPL poprze jej kandydaturę?

16.12.2019 12:54
barbara nowacka
fot. Tomasz Jastrzebowski/ REPORTER

Inicjatywa Polska zaprasza kandydatkę PO na prezydenta Małgorzatę Kidawę-Błońską, by porozmawiać z nią o swoich postulatach; po tej rozmowie zostanie podjęta decyzja o jej ewentualnym poparciu - poinformowali na poniedziałkowej konferencji prasowej liderzy ugrupowania.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezydent to osoba, która powinna być bezpiecznikiem, która powinna dbać o praworządność, o konstytucję, o to, by Polki i Polacy umieli ze sobą rozmawiać. W naszej ocenie wybór Małgorzaty Kidawy-Błońskiej otwiera drogę do rozmów.

Barbara Nowacka, Inicjatywa Polska

"Chcielibyśmy zaprosić Małgorzatę Kidawę-Błońską na połowę stycznia na spotkanie z przedstawicielkami i przedstawicielami Inicjatywy Polska, by omówić te wartości, które dadzą nam szanse być może na poparcie jej kandydatury" - dodała. Zaproszenie ma być wystosowane jeszcze w poniedziałek.

Zobacz także

Dariusz Joński dodał, że IPL będzie chciała rozmawiać z kandydatką PO na prezydenta o takich postulatach jak: konstytucja i wolne sądy; minimalne wynagrodzenie, które powinno być połową przeciętnego wynagrodzenia i zawierać dodatek za aktywność zawodową; służba zdrowia, na które powinno trafiać 6 proc. PKB, oraz in vitro, które powinno być bezpłatne; budowa bezpłatnych przedszkoli i żłobków; legalne związki partnerskie.

Zobacz także

"W końcu punkt, dotyczące tego, pod czym zbieraliśmy podpisy" - zaznaczył polityk. Dodał, że chodzi o liberalizacje aborcji, edukację seksualną i dostępną antykoncepcję. "O tym również chcemy rozmawiać" - mówił.

Dodał, że IPL chce także z Kidawą-Błońską rozmawiać o rozdziale Kościoła od państwa, programie "czysta Polska" oraz bezpłatnym internecie dla wszystkich. "W zależności od wsparcia tych postulatów, wiadomo nie wszystkich, ale większości, uzależniamy nasze poparcie" - powiedział Joński.

Inicjatywa Polska wystawi kandydata na prezydenta?

Liderzy Inicjatywy Polska zaznaczyli, że zaproszenie Kidawy-Błońskiej nie oznacza, że definitywnie wykluczają wystawienie własnego kandydata lub poparcie kogoś innego. "Po to się umawialiśmy na Koalicje Obywatelską, by zacząć współpracę najpierw w ramach koalicji" - mówiła Nowacka.

Zobacz także

"Jeżeli okaże się, że możemy ze sobą pracować, z przyjemnością będziemy pracować. Jeżeli okaże się, że tego porozumienia nie znajdujemy, jesteśmy otwarci na wszystkie inne możliwe warianty. Trwają rozmowy z Zielonymi czy z Nowoczesną na temat tego, w jaki sposób w tej kampanii prezentować najważniejsze dla nas postulaty programowe" - dodała Nowacka.

Inicjatywa Polska wchodzi w skład Koalicji Obywatelskiej wraz z PO, Nowoczesną i Zielonymi.

RadioZET.pl/ PAP