Zamknij

Cztery nowe miasta. PiS wprowadza zmiany na mapie Polski

30.07.2019 15:41
Mapa Polski
fot. Shutterstock

Cztery nowe miasta znajdą się na mapie Polski. Mateusz Morawiecki podpisał już rozporządzenie w tej sprawie. Zmiany w podziale terytorialnym państwa nastąpią 1 stycznia 2020 roku - informuje TVN24 BIS. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W 2019 roku do MSWiA wpłynęło pięć wniosków w sprawie nadania statusu miasta. O sprawie informowaliśmy na raziozet.plna początku lipca. W ministerstwie trwała analiza wszystkich wniosków w sprawie zmian w podziale terytorialnym. 

Nowe miasta w Polsce w 2020 roku 

Jak podaje TVN24 BIS, premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w sprawie nadania statusu miasta czterem miejscowościom. Wniosek miasta Skarbimierzowi-Osiedle w województwie opolskim został odrzucony. 

Status miasta zyska Piątek w województwie łódzkim w powiecie łęczyckim. Znajduje się tam pomnik symbolizujący geometryczny środek Polski. Piątek posiadał już prawa miejsce, ale stracił je w XIX wieku. 

O nadania praw miejskich walczył także Lututów, znajdujący się również w województwie łódzkim, w powiecie wieruszowskim. Miejscowość w przeszłości nazywała się Lutów i była średniowieczną osadą szlachecką w Ziemi Wieluńskiej. 

Status miasta otrzymają także: Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim oraz Klimontów w województwie świętokrzyskim. 

Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta pojawiają się każdego roku.

W 2019 roku na administracyjnej mapie Polski pojawiło się 10 nowych miast.

RadioZET.pl/TVN24 BIS