Zamknij

Nowe nazwiska na liście inwigilowanych Pegasusem. "Z mojego telefonu kilka dni wyciekały dane"

25.01.2022 20:06
Nowe nazwiska na liście inwigilowanych Pegasusem. "Z mojego telefonu kilka dni wyciekały dane"
fot. Piotr Molecki/East News

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak i Tomasz Szwejgiert, współautor książki o ministrze Mariuszu Kamińskim, mieli być inwigilowani systemem Pegasus – donosi amerykańska agencja prasowa Associated Press, powołując się na ustalenia Citizen Lab.

Specjaliści z Citizen Lab, grupy naukowców zajmujących się bezpieczeństwem i nowymi technologiami, która działa przy Uniwersytecie w Toronto, potwierdzili dwa nowe przypadki hakowania systemem Pegasus w Polsce. Informację przekazał we wtorek na Twitterze John Scott Railton z Citizen Lab. 

Według najnowszych ustaleń systemu używano przeciwko liderowi Agrounii Michałowi Kołodziejczakowi oraz Tomaszowi Szwejgiertowi, który jest współautorem książki o ministrze spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynatorze służb specjalnych Mariuszu Kamińskim.

AP: Michał Kołodziejczak i Tomasz Szwejgiert mieli być inwigilowani Pegasusem

“Z mojego telefonu przez kilka dni wyciekały dane z powodu zhakowania telefonu przez Pegasus. Tak w Polsce rząd PiS walczy z opozycją i innym zdaniem” - skomentował Kołodziejczak. Lider Agrounii został kilkukrotnie zhakowany w maju 2019 roku, a więc przed wyborami parlamentarnymi, które odbyły się jesienią. Kołodziejczak zapowiadał wówczas, że chce swój ruch przekształcić w partię polityczną. Jak wskazała AP, Agrounia miała szansę odebrać PiS-owi głosy na wsi, a więc sięgnąć po kluczową część elektoratu rządzącej partii.

AP podało, że przeciw Tomaszowi Szwejgiertowi Pegasusa użyto 21 razy od końca marca do czerwca 2019 roku. Szwejgiert pracował wtedy nad książką o Mariuszu Kamińskim, który jest szefem MSWiA. Jak wskazuje amerykańska agencja prasowa, ataki nastąpiły po wysłaniu pytań do polskiego rządu, które dotyczyły Kamińskiego.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poproszony o komentarz przekazał AP, że inwigilacja jest prowadzona tylko w uzasadnionych przypadkach i zgodnie z prawiem. Poinformował również, że ze względu na prawne ograniczenia nie może podać żadnych szczegółów ani potwierdzić, czy wskazana osoba była inwigilowana.

John Scott-Railton w rozmowie z AP powiedział, że osób, które szpiegowano Pegasusem w Polsce może być więcej. W grudniu 2021 roku agencja AP poinformowała, że tym systemem inwigilowano senatora KO Krzysztofa Brejzę, a także mecenasa Romana Giertycha i prokurator Ewę Wrzosek.

W Senacie powstała komisja ws. inwigilacji Pegasusem. Trwają również rozmowy dotyczące powołania sejmowej komisji śledczej.

RadioZET.pl/AP

C