Zamknij

Nowe święto państwowe coraz bliżej. Senat jednogłośnie poparł ustawę

28.10.2021 20:07

Senat jednogłośnie poparł w czwartek ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to, mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–19, będzie przypadać 27 grudnia – w rocznicę wybuchu powstania.

Manifestacja - zdjęcie ilustracyjne
fot. Mateusz Grochocki/East News

Za poparciem zgłoszonego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę projektu oraz uchwalonej 1 października 2021 przez Sejm RP ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zagłosowało 99 senatorów, co oznacza, że została ona przyjęta jednogłośnie.

Inicjatywa ustawodawcza prezydenta stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski. "W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym.

Nowe święto państwowe. Będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy? Ustawa tego nie przewiduje. – Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego – stwierdził w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" prezydent Andrzej Duda.

Dodatkowy dzień wolny po świętach Bożego Narodzenia cieszy się poparciem Polaków – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster zrobionego na zlecenie "Super Expressu". Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 54 proc. respondentów. Badanie przeprowadzono w dniach 13–14 września na próbie 1048 osób.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będzie obchodzony 27 grudnia

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

loader

RadioZET.pl/PAP - Anna Kruszyńska, Michał Szukała/"Super Express"/"Głos Wielkopolski"