Zamknij

Nowy ranking zaufania do polityków. PiS rośnie w siłę w czasie wojny

19.04.2022 10:50
Andrzej Duda
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Andrzej Duda cieszy się najwyższym zaufaniem Polaków. Tuż za nim znajdują się premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski – wynika z najnowszego sondażu IBSP dla portalu StanPolityki.pl.

Andrzej Duda jest dziś politykiem, którego popiera najwięcej Polaków (39,74%). Na drugim miejscu za prezydentem jest premier Mateusz Morawiecki, którego popiera 34,11% badanych. Na trzecim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, którego działania popiera 33,87% ankietowanych. Tuż za podium znaleźli się Jarosław Kaczyński (24,82%), Donald Tusk (24,41%) oraz Szymon Hołownia (21,31%).

Na kolejnych miejscach uplasowali się Zbigniew Ziobro (15,86%), Władysław Kosiniak-Kamysz (14,68%), Michał Kołodziejczak (lider nowo powstałej partii Agrounia) z poparciem 13,33%, a także Krzysztof Bosak (10,04%) i Włodzimierz Czarzasty, którego popiera tylko 7,16% Polaków.

Nowy ranking zaufania do polityków

"Porównując wyniki z kwietnia z badaniem przeprowadzonym w lutym 2022 widzimy, że największe zmiany widać u polityków zaangażowanych w sprawę Ukrainy" – podaje StanPolityki.pl. Najwięcej zyskuje Andrzej Duda, którego popiera dziś o 11 p.p. Polaków więcej niż przed dwoma miesiącami. Spory wzrost zanotował także Mateusz Morawiecki, któremu przybyło prawie 8,5 p.p. zwolenników. Zyskał także prezes PiS Jarosław Kaczyński, którego popiera dziś o prawie 4 p.p. więcej Polaków niż w lutym. Na minimalne wzrosty załapał się Rafał Trzaskowski (niecały 1 p.p. w górę).

– Wynik Andrzeja Dudy to najlepszy jego wynik od początku naszych pomiarów, podobnie jest z premierem Morawieckim. Pamiętajmy, że badanie przeprowadzono 1,5 miesiąca po wybuchu wojny, dlatego naszym zdaniem nie są to chwilowe wahania nastrojów Polaków związane z efektem gromadzenia się wokół flagi, ale oznaki reagowania społeczeństwa na zmianę tematów dominujących w debacie publicznej – skomentował wyniki najnowszego sondażu prezes OGB Łukasz Pawłowski.

RadioZET.pl

C