Zamknij

Zmiany w rządzie PiS. Kto awansował, a kto stracił stanowisko?

08.11.2019 20:35
Nowy rząd
fot. Piotr Molecki/ East News

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki podkreślili na konferencji prasowej, że nowy rząd będzie w dużej mierze "rządem kontynuacji". W Radzie Ministrów pojawią się jednak nowe twarze, a kilka resortów ulegnie przekształceniu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mateusz Morawiecki nie przedstawił na konferencji prasowej nazwiska nowego ministra sportu, który zastąpi Witolda Bańkę. Komitet Polityczny PiS nie zdecydował jeszcze ws. wyboru nowego ministra.

Zobacz także

W nowym gabinecie dojdzie do podziału Ministerstwa Środowiska. Resortem zajmującym się zasobami naturalnymi pokieruje Michał Woś. Ministrem ds. klimatu zostanie z kolei Michał Kurtyka. Oznacza to, że stanowisko ministerialne stracił Henryk Kowalczyk.

Nowym ministrem finansów zostanie Tadeusz Kościński. Z pracą w rządzie żegna się zatem dotychczasowy minister finansów i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Resortem rodziny, pracy i polityki społecznej pokieruje od teraz Marlena Maciąg.

Na czele nowego resortu stanie także Jacek Sasin. Będzie to Ministerstwa Nadzoru Właścicielskiego, które obejmie kontrolę m.in. nad spółkami energetycznymi.

Dotychczasowa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, otrzyma nowe kompetencje. Zostaje nowym ministrem rozwoju. Otrzyma też dział budownictwo i turystyka.

Zobacz także

Wbrew krążącym od jakiegoś czasu spekulacjom, teki wicepremiera nie otrzyma Zbigniew Ziobro. Pozostanie on natomiast ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym.

Ministerstwo energii w dotychczasowym kształcie przestanie istnieć.

Zmiany dotknęły także MSZ. Pion europejski przechodzi od teraz pod kontrolę Kancelarii Premiera. Na jego czele stanie dotychczasowy wiceszef MSZ Konrad Szymański.

RadioZET.pl