Zamknij

Sensacyjny sondaż CBOS: Najgorsze notowania rządu i premiera od 2015 roku

10.11.2020 12:14
Mateusz Morawiecki
fot. Piotr Molecki/East News

43 procent ankietowanych deklaruje się jako przeciwnicy rządu, 49 procent badanych jest niezadowolonych, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki - podał CBOS. To najgorsze notowania rządu i premiera od 2015 roku. 

Nowy sondaż CBOS zrealizowano w dniach od 19 do 29 października 2020 roku na reprezentatywnej imiennej próbie 1040 pełnoletnich mieszkańców Polski. 43 procent badanych określa siebie jako przeciwników rządu - w stosunku do poprzedniego sondażu, z przełomu września i października, oznacza to wzrost o 9 punktów procentowych. Zwolennicy rządu to 33 procent - jest ich mniej o 5 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem.

W najnowszym sondażu CBOS ubyło osób wyrażających obojętność wobec rządu: z 25 procent w poprzednim sondażu do 20 procent w najnowszym. 4 procent ankietowanych wybrało odpowiedź "Trudno powiedzieć" (wzrost o 1 punkt procentowy). ''Są to pierwsze tak złe notowania rządu od czasu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość po wyborach w 2015 roku'' - podaje CBOS.

Sondaż CBOS: Notowania rządu i premiera najgorsze od 2015 roku

Najgorszy od czasu objęcia władzy przez Zjednoczoną Prawicę jest też społeczny odbiór premiera - podaje CBOS. 49 procent respondentów wyraża niezadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki (wzrost o 11 punktów procentowych), natomiast 36 procent odnosi się do tego z aprobatą (spadek o 10 punktów procentowych). 16 procent wybrało odpowiedź "Trudno powiedzieć" (bez zmian).

Zobacz także

W porównaniu z badaniem z przełomu września i października pogorszyło się też postrzeganie wyników działalności rządu premiera Morawieckiego od czasu objęcia przez niego władzy. 52 procent respondentów odnosi się do nich obecnie z dezaprobatą (wzrost o 12 punktów procentowych), a pozytywnie ocenia je 35 procent (spadek o 13 punktów procentowych). 12 procent badanych wybrało odpowiedź "Trudno powiedzieć" (bez zmian). Jak podaje CBOS, "są to najbardziej krytyczne oceny pracy rządu Zjednoczonej Prawicy od objęcia przez nią władzy".

Pogorszyły się też oceny polityki gospodarczej rządu. 58 procent uważa, że polityka gabinetu Mateusza Morawieckiego nie stwarza szansy poprawy sytuacji gospodarczej (wzrost o 11 punktów procentowych), natomiast przeciwnego zdania jest 30 procent (spadek o 11 punktów). 12 procent wybrało odpowiedź "Trudno powiedzieć" (bez zmian).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/CBOS