Zamknij

Sondaż: Polska 2050 Hołowni drugą siłą w Sejmie. Fatalny wynik KO

12.03.2021 16:44
nowy sondaż CBOS
fot. PAP

Nowy sondaż CBOS niezmiennie wskazuje na wygraną PiS. Gdyby wybory odbywały się w marcu partię rządzącą poparłoby 33 proc. zdecydowanych uczestników głosowania. Na drugim miejscu z wynikiem 17 proc. znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni.

Sondaż CBOS niezmiennie wskazuje na wygraną Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z badaniem, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej dekadzie marca PiS wraz z koalicjantami - Solidarną Polską i Porozumieniem - mógłby liczyć na poparcie 33 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. To taki sam wynik jak w poprzednim analogicznym badaniu z lutego.

Na drugim miejscu znalazła się formacja Szymona Hołowni - Polska 2050. Na ugrupowanie byłego kandydata na prezydenta chce zagłosować 17 proc. To wynik o 2 pkt proc. gorszy niż w poprzednim badaniu. Podium zamyka Koalicja Obywatelska z poparciem 11 proc. badanych. To najgorszy wynik tego ugrupowania od wyborów parlamentarnych.

Sondaż CBOS. PiS wygrywa, na drugim miejscu Polska 2050. Fatalny wynik Koalicji Obywatelskiej

Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja, na którą gotowych jest głosować 7 proc. zadeklarowanych wyborców (to wynik o 1 pkt proc. lepszy niż w badaniu z lutego), a także Lewica, na którą swój głos zamierza oddać 6 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.). Do Sejmu nie dostałoby się PSL z poparciem 2 proc. ankietowanych (bez zmian) oraz Kukiz'15 - 1 proc. poparcia (bez zmian).

Nikt nie zadeklarował głosowania na inny komitet wyborczy. 19 proc. badanych powstrzymuje się z wyrażeniem jednoznacznego poparcia dla którejkolwiek z partii politycznych (bez zmian)

Wzięcie udziału w wyborach zadeklarowało 76 proc. uprawnionych do głosowania, tyle samo co w lutym. 13 proc. dorosłych Polaków waha się, czy wziąć udział w wyborach, gdyby odbywały się już teraz (wzrost o 1 pkt proc.), a 11 proc. odrzuca możliwość swojego udziału w ewentualnym głosowaniu (spadek o 1 pkt proc.).

Nowy sondaż. Najniższe od wyborów poparcie dla KO

Według CBOS, mimo iż marzec – jeśli chodzi o zmienność sympatii partyjnych - może uchodzić za miesiąc, w którym praktycznie nic się nie zdarzyło, to jednak warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. "Po pierwsze na utrzymującą się w marcu wciąż na wyjątkowo wysokim poziomie liczbę wyborców niezdecydowanych lub niechcących ujawniać swoich preferencji. Jest to odsetek przewyższający liczbę zwolenników najsilniejszej aktualnie partii opozycyjnej, który może (choć nie musi) stanowić potencjał zmiany w układzie sił na naszej scenie politycznej. Po drugie trudno nie wspomnieć o wyjątkowo niskich, najniższych od wyborów, notowaniach najsilniejszego jeszcze niedawno ugrupowania opozycyjnego – Koalicji Obywatelskiej" - podkreśla CBOS.

Badanie zrealizowano w dniach od 1 do 11 marca 2021 roku na próbie liczącej 1154 osób (w tym: 44,5 proc. metodą CAPI, 41,2 proc. – CATI i 14,3 proc. – CAWI).

RadioZET.pl/ PAP