Nowy, szokujący sondaż. PiS rządzi samodzielnie, 4 partie w Sejmie

22.08.2019 11:25
Nowy, szokujący sondaż. PiS rządzi samodzielnie, 4 partie w Sejmie
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jak wynika z najnowszego badania panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski, PiS może obecnie liczyć na 45-procentowe poparcie wyborców w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Oprócz Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie znalazłyby się jeszcze cztery partie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według sondażu głos na Prawo i Sprawiedliwość głos oddałoby 45 procent respondentów.  To oznacza, że ugrupowanie pod wodzą Jarosław Kaczyńskiego mogłoby rządzić samodzielnie.

Konfederacja pod progiem wyborczym

Na drugim miejscu z kolei uplasowała się Koalicja Obywatelska – czyli zjednoczenie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych. Ugrupowanie to poparło 27 procent badanych. Trzecie miejsce na podium zajęła lewica (SLD, Wiosna i Razem) – opowiedziało się za nią 10 procent biorących udział w ankiecie. Do Sejmu weszłaby również Koalicja Polska, czyli porozumienie partii Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz’15 – głos na nią oddałoby 6 procent ankietowanych.

Zobacz także

Przy samym progu wyborczym znalazła się Konfederacja – głosowałoby na nią 4 procent respondentów. Z kolei Federacja Marka Jakubiaka i Piotra Liroya-Marca otrzymałaby 1 procent głosów.

Zobacz także

Ile osób wzięłoby udział w wyborach? Według badania inicjatywę taką zadeklarowało 49 procent badanych. 26 procent nie wrzuciłoby swojego głosu do urny, a 25 procent udzieliło odpowiedzi „nie wiem”.

Zobacz także

Jak czytamy na portalu, „badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska liczyła 1036 osób w wieku od 18 lat wzwyż”. Strukturę sondażu dobrano według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Badanie wykonano metodą CAWI w dniach od 16 do 20 sierpnia 2019 r.

 

RadiozET.pl/wp.pl