Zamknij

Nowy sondaż potwierdza kryzys PiS. Opozycja ma co świętować

19.10.2022 08:25

PiS i Jarosław Kaczyński mają poważny problem. Jak dowiadujemy się z nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, ponad połowa Polaków uważa, że po wyborach parlamentarnych 2023 opozycja utworzy rząd i przejmie władzę w Polsce.

Jarosław Kaczyński
fot. Maciej Witkowski/REPORTER

PiS wciąż pozostaje liderem partyjnych sondaży, jednak część z nich nie daje partii Jarosława Kaczyńskiego samodzielnej większości w Sejmie potrzebnej do stworzenia rządu. Według najnowszego sondażu dla Wirtualnej Polski "zaledwie co trzeci Polak wierzy w trzecią kadencję PiS u steru władzy" - dowiadujemy się z badania pracowni United Surveys.

Nowy sondaż: opozycja utworzy rząd po wyborach

Na pytanie "czy pana/pani zdaniem w wyborach parlamentarnych 2023 roku wygra PiS i będzie rządził trzecią kadencję?", 32,2 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie. Z kolei 23,3 proc. ankietowanych wskazało, że to PiS wygra wybory, ale opozycja stworzy rząd. 31,7 proc. Polaków uważa, że przyszłoroczne wybory wygra opozycja i przejmie władzę w Polsce.

Prawo i Sprawiedliwość wciąż może liczyć na swój żelazny elektorat. Aż 87 proc. wyborców PiS jest przekonanych, że partia Kaczyńskiego wygra wybory i utworzy kolejny rząd. Zaledwie 5 proc. ma inne zdanie w tej sprawie, a 1 proc. widzi w przyszłości rządy opozycji.

53 proc. zwolenników partii opozycyjnych wierzy w ich wyborcze zwycięstwo i uformowanie nowego rządu. Niemal co trzeci (31 proc.) prognozuje wygraną PiS, ale bez szans na sejmową większość. Zaledwie 4 proc. pytanych wierzy w scenariusz wygranej PiS i utworzenia przez tę partię kolejnego rządu. 

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 7-9 października 2022 roku metodą CAWI&CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

loader

RadioZET.pl/Wirtualna Polska