Zamknij

Nowy sondaż prezydencki. Ogromna przewaga Dudy, niespodziewane trzecie miejsce

23.11.2019 15:11
Andrzej Duda
fot. PAP

Andrzej Duda niekwestionowanym liderem sondażu prezydenckiego IBRiS dla Wirtualnej Polski. W badaniu uwzględniono przedstawicieli czołowych polskich ugrupowań, a nawet jednego niezależnego. Wszyscy znaleźli się jednak daleko w tyle za obecnym prezydentem. 

Gdyby wybory prezydenckie odbywały się teraz, pierwszą turę ze zdecydowaną przewagą wygrałby Andrzej Duda. Urzędujący prezydent mógłby liczyć na 43,8 proc. głosów, co daje mu nie tylko pierwszą lokatę, ale i ponad 20-procentową przewagę nad resztą stawki.

Zobacz także

Drugie miejsce zajęła Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej, na którą zagłosowałoby 21,8 proc. ankietowanych. Na podium załapał się także Adrian Zandberg z Lewicy, który mógłby liczyć na poparcie 9,5 proc. respondentów. Co ciekawe. jego formacja polityczna jeszcze nikogo oficjalnie jako kandydata do fotela prezydenckiego nie wskazała. 

Zobacz także

Tuż za Zandbergiem znalazł się szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (8,3 proc.), a stawkę zamykają Krzysztof Bosak z Konfederacji (4 proc.) oraz dziennikarz i prezenter telewizyjny Szymon Hołownia (3,7 proc.). On oficjalnie nie zadeklarował chęci kandydowania w wyborach, aczkolwiek od dłuższego czasu przez media przetaczają się spekulacje na ten temat. 

Zobacz także

6,1 proc. badanych nie potrafiło wskazać swojego faworyta, 2,9 proc. odpowiedziało "żaden z powyższych". Jak podaje WP, "sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 22 listopada na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 osób metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI)".

RadioZET.pl/wp.pl