Zamknij

PiS traci poparcie? Nie w sondażu prawicowych mediów. Zaskakujący wynik partii Kaczyńskiego

04.11.2021 11:55
Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

PiS z blisko 40 proc. poparciem umacnia się na pozycji lidera w najnowszym sondażu dla prawicowego portalu wPolityce.pl. Rezultat ten znacząco różni się od ostatniego badania CBOS, w którym partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała najniższy wynik od marca 2015 roku.

Sondaż Social Changes na zlecenie prawicowego portalu wPolityce.pl został zrealizowany metodą CAWI na panelu internetowym. Badanie przeprowadzono w dniach od 29 października do 2 listopada 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków 1059 osób.

Nowy sondaż. Zaskakujący wynik PiS

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, 39 proc. badanych oddałoby swój głos na PiS. To dokładnie tyle samo, ile w poprzednim sondażu, przeprowadzonym na zlecenie portalu pod koniec października. 

Chęć głosowania na Koalicję Obywatelską deklaruje natomiast 25 proc. respondentów, co oznacza w stosunku do poprzedniego badania spadek o 1 punkt procentowy. Bez zmian pozostaje poparcie dla Polski 2050 Szymona Hołowni, które utrzymuje się na poziomie 12 proc. 

Konfederację popiera 9 proc. badanych - spadek o 1 punkt procentowy. Poparcie dla Lewicy pozostaje bez zmian - chęć oddania głosu na to ugrupowanie nadal deklaruje 8 proc. badanych. Poniżej progu wyborczego znalazły się pozostałe uwzględnione w badaniu ugrupowania. Zarówno Kukiz‘15, jak i Polskie Stronnictwo Ludowe mogą liczyć na 2 proc. głosów, czyli tyle samo, ile w poprzednim badaniu. Z kolei Porozumienie Jarosława Gowina popiera 1 proc. respondentów. W poprzednim badaniu ugrupowanie to uzyskało 0 proc. wskazań.

W sondażu dla wPolityce.pl zbadano również deklarowaną frekwencję w wyborach. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, do urn poszłoby 62 proc. badanych (to wzrost o 2 punkty procentowe). 33 proc. respondentów deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborach. Pozostałe 5 proc. badanych jest w tej kwestii niezdecydowana.

RadioZET.pl/wPolityce.pl

C