Zamknij

Sondaż: Kolejny spadek poparcia dla PiS. Andrzej Duda wygrywa w II turze

10.02.2020 09:24
Jarosław Kaczyński
fot. Bartosz KRUPA/East News

Andrzej Duda wygrywa z kandydatami opozycji w najnowszym sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej". Z kolei Prawo i Sprawiedliwość zaliczyło kolejny spadek poparcia. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Andrzej Duda uzyskał 43,7 proc. poparcia, a Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) 29,2 proc. w sondażu dotyczącym wyborów prezydenckich przeprowadzonym w lutym przez IBRIS dla "Rzeczpospolitej" i opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu dziennika.

Na trzecim miejscu w sondażu znalazł się Szymon Hołownia (niezależny) uzyskując 8,1 proc. poparcia, za nim Robert Biedroń (Lewica) - 6,9 proc., potem Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) - 4 proc., a następnie Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 3,8 proc.

Na pytanie kto według nich wygra wybory prezydenckie 4,3. proc. badanych odpowiedziało, że nie wie.

Wybory prezydenckie 2020 - II tura 

IBRIS zbadał też wyniki ewentualnej II tury wyborów prezydenckich. We wszystkich głównych wariantach - w starciu z Małgorzatą Kidawą-Błońską, jak i Robertem Biedroniem - wygrywa urzędujący prezydent, zyskując ok. 50 procent poparcia. "I tylko - paradoksalnie - w jednym wariancie ma mniej niż połowę głosów – w starciu z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (49,6 proc. do 45,3 proc.)" - podaje "Rz".

Gra jest otwarta. Przewaga Dudy w parach II tury jest faktem, ale to wyniki tylko nieznacznie powyżej 50 procent (w przypadku starcia z Kidawą-Błońską i Biedroniem). To jeszcze nie jest rozstrzygnięcie

szef IBRIS Marcin Duma

Zobacz także

Sondaż: Prawo i Sprawiedliwość traci poparcie 

Ankietowanych zapytano również na jaką partię by zagłosowali. 35,9 proc. wskazało PiS (w styczniu poparcie dla partii Kaczyńskiego plasowało się na poziomie 37,3 proc.); 27,2 proc. KO; 15,6 proc. Lewicę; 7,3 proc. PSL; a 6,3 proc. Konfederację. 7,7 proc. pytanych nie wiedziało na kogo oddałoby swój głos.

Zdaniem szefa IBRIS nie broni się jednak teza, że opozycja razem jest silniejsza od obozu Andrzeja Dudy. - Pamiętajmy, że on jest mocniejszy niż jego ugrupowanie. Nie można więc przekładać poparcia dla PiS, które w wyborach senackich okazało się mniejsze niż dla całej zjednoczonej opozycji, na wyniki prezydenckie - powiedział Duma.

Sondaż IBRIS dla "Rzeczpospolitej" wykonano 7-8 lutego 2020 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 dorosłych Polaków metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP