Zamknij

Nowy sondaż. PiS wciąż traci poparcie, minimalna przewaga nad KO

22.11.2021 21:50
Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

PiS traci poparcie w kolejnym sondażu – wynika z listopadowego badania Kantar Public. Koalicja Obywatelska ma tylko 5 pkt. proc. straty do partii Jarosława Kaczyńskiego. 

Nowy  sondaż Kantar Public został przeprowadzony w dniach 12-17 listopada br. na reprezentatywnej 968-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej. Badania wykonano techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

PiS traci poparcie w kolejnym sondażu

Na PiS (wraz z Solidarną Polską i Republikanami) zagłosowałoby 29 proc. ankietowanych deklarujących udział w wyborach parlamentarnych. W porównaniu z październikiem poparcie dla partii  Jarosława Kaczyńskiego spadło o 3 punkty procentowe. 

"Od sierpnia obserwujemy delikatny trend spadkowy w poparciu dla Prawa i Sprawiedliwości, a w efekcie wynik jest nieco niższy niż ten, który partia osiągnęła w zeszłym roku. Jednocześnie wzrósł odsetek osób, które nie potrafią wybrać konkretnej partii, na którą zagłosują. Najprawdopodobniej wyborcy, którzy zrezygnowali z oddania głosu na PiS, nie znaleźli alternatywy" – napisano w komentarzu.

Sondaż. Koalicja Obywatelska coraz bliżej PiS

Na drugim miejscu w sondażu Kantar Public znalazła się Koalicja Obywatelska popierana przez 24 proc. głosujących. W porównaniu z październikiem ugrupowanie Donalda Tuska ponownie minimalnie straciło (spadek o 1 punkt). Trzecie miejsce nadal zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chce głosować 10 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów.

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w listopadzie, w nowym parlamencie zasiedliby jeszcze przedstawiciele Lewicy (7 proc.) oraz Konfederacji (5 proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłyby: PSL-Koalicja Polska z 4 proc. poparcia, Kukiz'15 - 2 proc., Porozumienie - 1 proc.

11 proc. badanych pytanych o preferencje partyjne wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". Chęć udziału w wyborach zgłosiło 67 proc. badanych (w tym 28 proc. zdecydowanie). Przeciwną deklarację złożyło 22 proc. badanych (w tym 11 zdecydowanie). 11 proc. nie miało zdania.

RadioZET.pl/PAP