Zamknij

Sondaż CBOS. PiS z najlepszym wynikiem od października. Hołownia wyprzedza KO

15.01.2021 18:12
Jarosław Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

PiS ze wzrostem poparcia na początku 2021 roku. To najlepszy wynik partii Jarosława Kaczyńskiego od października ubiegłego roku. Na drugim miejscu znalazło się ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050, które wyprzedza KO. 

Gdyby nie było pandemii koronawirusa i w styczniu odbyły się wybory parlamentarne, do Sejmu dostałby się PiS (wraz z koalicjantami - Porozumieniem i Solidarną Polską) z wynikiem 35 proc. (wzrost o 4 pkt. proc.; to najlepszy wynik tego ugrupowania od października ubiegłego roku).

Na drugim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni, którą popiera 18 proc. badanych zapowiadających swój pewny udział w wyborach (wzrost o 2 pkt proc.). Trzecie miejsce zajęło najsilniejsze dotąd ugrupowanie opozycyjne, które zajmowało dotychczas drugie miejsce - Koalicja Obywatelska, na którą chce głosować 14 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. Oznacza to spadek o 4 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca i jest to najniższe poparcie w historii tego ugrupowania od sierpnia 2019 roku.

Nowy sondaż CBOS. Lewica i Konfederacja na granicy progu wyborczego

Na granicy progu wyborczego plasuje się poparcie dla Lewicy i Konfederacji. Na oba te ugrupowania głos chce oddać po 5 proc. badanych. W porównaniu z grudniem Lewica nieznacznie zyskała, natomiast poparcie dla Konfederacji pozostaje bez zmian. Z badania wynika, że gdyby wybory odbywały się w styczniu pozostałe ugrupowania nie weszłyby do parlamentu. Chęć głosowania na PSL wyraziło 2 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów (bez zmian), nielicznych zwolenników ma także Kukiz'15 (1 proc.).

Według CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie stycznia odsetek osób deklarujących zamiar wzięcia w nich udziału wyniósłby 73 proc.(spadek o 2 pkt proc. względem ostatniego miesiąca). 13 proc. Polaków nie jest pewne, czy wzięłoby w nich udział, a 14 proc. zapowiada swoją nieobecność.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (368) zostało zrealizowane w dniach od 4 do 14 stycznia 2021 roku na próbie liczącej 1150 osób. W tym: 44,1 proc. metodą CAPI, 42,8 proc – CATI i 13,1 proc. – CAWI. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/CBOS