Zamknij

Polska 2050 Hołowni tuż za PiS. Opozycja z większością w Sejmie

13.04.2021 10:56
Szymon Hołownia
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory parlamentarne, ale to partie opozycyjne miałyby zdecydowaną większość w Sejmie - wynika z najnowszego sondażu IBSP dla StanPolityki.pl. Najpoważniejszym konkurentem dla PiS pozostaje Polska 2050 Szymona Hołowni, która traci do rządzącej partii ok. 5 proc.

Sondaż poparcia dla partii politycznych zrealizowany przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl nie przynosi dobrych informacji dla rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. Z badania wynika, że na PiS chce zagłosować 30,36 proc. badanych. W porównaniu do wyników uzyskanych przez ugrupowania opozycyjne, to zdecydowanie za mało, aby móc zdobyć sejmową większość.

Na drugim miejscu konsekwentnie Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chce zagłosować 25,05 proc. badanych. Podium zamyka Koalicja Obywatelska z poparciem 20,32 proc.

Sondaż. Polska 2050 tuż za PiS. Opozycja z większością w nowym Sejmie

Na czwartym miejscu z poparciem 10,81 proc. znalazła się Lewica. Do sejmu weszłaby także Konfederacja z wynikiem - 8,77 proc. Pozostałe ugrupowania uzyskały poparcie poniżej 5-procentowego progu wyborczego.

Od ostatniego sondażu IBSP sprzed 5 tygodni, poparcie dla partii rządzącej wzrosło o 3,40 p.p., Koalicji Obywatelskiej o 1,47 p.p., Lewicy o 1,47 p.p. a Konfederacji o 1,81 p.p. Jedyną partią, która traci poparcie, jest Polska 2050 Szymona Hołowni. Poza parlamentem znalazłoby się PSL (2 proc.) oraz Agrounia (2,08 proc.).

- 5 tygodni po naszym ostatnim sondażu największe zmiany widać w poparciu partii Szymona Hołowni. Najwyraźniej górkę w poparciu mamy już za sobą a opozycyjne partie czeka długa walka pozycyjna. W najbliższych tygodniach będzie się zapewne decydowało czy scenariusz przyspieszonych wyborów jest w tym roku możliwy. Teoretycznie w scenariuszu, gdzie poparcie dla Polska 2050 i Koalicji Obywatelskiej będzie się zrównywać wygrana PiS w wyborach oraz dobry wynik Konfederacji mógłby pozwolić tym partiom na stworzenie większości w Sejmie. Na stałe z rywalizacji o wejście do Sejmu wypadło PSL, które kolejny raz może liczyć tylko na 2-3% poparcia - komentuje Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

RadioZET.pl/ StanPolityki.pl