Zamknij

KE uderza w PiS nowym spotem. Przypomniano słowa Pawłowicz i palenie unijnej flagi

Redakcja
05.04.2019 16:41
KE uderza w PiS nowym spotem. Przypomniano słowa Pawłowicz i palenie unijnej flagi
fot. KoalicjaEuropejska

W opublikowanym w piątek spocie wyborczym Koalicja Europejska konfrontuje wizję integracji europejskiej m.in. Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego czy Donalda Tuska z krytycznymi wypowiedziami polityków PiS na temat Unii Europejskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W piątek Koalicja Europejska, tworzona przez PO, PSL, SLD, Nowoczesną i Zielonych, zaprezentowała spot wyborczy. Materiał rozpoczynają fragmenty archiwalnych nagrań dotyczące obecności Polski w NATO i UE. Możemy zobaczyć m.in. Jana Pawła II, Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego, Leszka Millera, Jerzego Buzka, Donalda Tuska czy Władysława Kosiniaka-Kamysza.

"Polska czekała wiele lat na powrót do wspólnoty Europy" – mówi lektor w spocie koalicji. "Zapracowaliśmy na podróże bez granic, wsparcie finansowe i zaufanie partnerów. Pokazaliśmy skuteczność w polityce zagranicznej i zasłużyliśmy na pozycję u steru Europy. Tak było, zanim nastało państwo PiS" - słyszymy.

Zobacz także

Po tym stwierdzeniu w spocie przypominano wypowiedzi polityków PiS. Posłanka Krystyna Pawłowicz oświadcza: "Unia Europejska jest dla mnie szmatą". Prezydent Andrzej Duda mówi z kolei, że Unia to "wyimaginowana wspólnota, z której dla nas niewiele wynika". Ówczesna premier Beata Szydło stwierdza zaś, że jej "zwycięstwo 1:27 jest ogromną satysfakcją".

"To ma być nasza wizja Unii Europejskiej?" - pyta lektor. W kolejnych kadrach pojawia się lider PO Grzegorz Schetyna. "26 maja wielki wybór Polaków będzie oczywisty. Jesteś za Unią Europejską, albo przeciw niej. Jeśli jesteś +za+ - głosuj na Koalicję Europejską" – przekonuje Schetyna. Końcową frazę ilustruje logo Koalicji Europejskiej i hasło wyborcze koalicji "Przyszłość Polski. Wielki wybór".

Zobacz także

W całej Unii Europejskiej wybory do PE odbędą się w dniach 23-26 maja (w Polsce 26 maja). Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów (Polacy 52).

RadioZET.pl/PAP/Twitter