Zamknij

OPZZ przed wyborami. Kto zostanie nowym szefem związku?

20.09.2019 14:24
OPZZ wybiera nowego przewodniczącego
fot. Arkadiusz Ziółek/ EastNews

Już 25 września Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wybierze nowego przewodniczącego. Kampania w OPZZ zwołana została w związku ze śmiercią dotychczasowego lidera organizacji Jana Guza. Nowy szef OPZZ będzie pełnić swą funkcję do 2022 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Związkowcy wybiorą nowego przewodniczącego jedynie na okres ok. dwóch lat.  Ekstraordynaryjny tryb wyboru szefa związku wynika z wygaśnięcia mandatu dotychczasowego szefa OPZZ Jana Guza, który zmarł w maju bieżącego roku. W 2022 roku zostanie zwołany Kongres, który dokona wyboru władz na pełną czteroletnią kadencję.

Jak ustalił portal RadioZET.pl, w wyborach nowego przewodniczącego OPZZ weźmie udział co najmniej trzech kandydatów: Andrzej Radzikowski, pełniący obecnie funkcję przewodniczącego związku, wiceszef organizacji Piotr Ostrowski oraz wieloletni poseł SLD i przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego Ryszard Zbrzyzny. Lista ta nie jest jednak zamknięta i kolejni kandydaci mogą zgłaszać się w trakcie wyborczej Rady, która odbędzie się 25 września w Warszawie.

Zobacz także

Jak wynika z naszych informacji, Andrzej Radzikowski popierany jest przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, Piotr Ostrowski przez Związek Zawodowy OPZZ Konfederacja Pracy, a Ryszard Zbrzyzny przez Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego oraz branżę OPZZ Górnictwo i Energetyka.

OPZZ chce wzrostu wynagrodzeń w budżetówce i podwyższenia płacy minimalnej

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych postuluje obecnie m.in. wprowadzenie emerytur stażowych i przywrócenie emerytur pomostowych; wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej i płacę minimalna na poziomie 50 proc. średniej krajowej; zwiększania nakładów finansowych na ochronę zdrowia oraz edukację ze środków publicznych; wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 32 dni i skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin.

Zobacz także

OPZZ, współpracujące do tej pory z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Lewicą Razem, nie zdecydowało się poprzeć oficjalnie żadnego z komitetów startujących w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Związek podkreśla jednak, że wspiera rekomendowanych przez siebie kandydatów, niezależnie od tego z jakich list startują. Wielu kandydatów OPZZ, m.in. Ryszarda Zbrzyznego, Artura Ostrowskiego, Łukasza Myckę, czy Katarzynę Dudę, można znaleźć na listach Lewicy (KW SLD).

Do OPZZ przynależy 86 ogólnokrajowych federacji i jednolitych związków zawodowych oraz kilkaset lokalnych i zakładowych organizacji związkowych zrzeszonych poprzez Rady Wojewódzkie.

RadioZET.pl