Zamknij

Od północy obowiązuje cisza wyborcza. "W internecie i mediach ogólnopolskich"

PAP
11.06.2021 23:35
Cisza wyborcza obowiązuje od północy
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Na terenach, na których odbędą się wybory przedterminowe, ponowne i uzupełniające od północy z piątku na sobotę do końca głosowania będzie obowiązywała cisza wyborcza. Szefowa KBW Magdalena Pietrzak wskazuje, że cisza wyborcza obowiązuje także media o ogólnopolskim zasięgu i w internecie.

Cisza wyborcza obowiązuje od północy. Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej na niedzielę 13 czerwca zaplanowano wybory przedterminowe, ponowne i uzupełniające w przeszło stu gminach w całej Polsce, w tym m.in. wybory: prezydenta Rzeszowa, burmistrza Kątów Wrocławskich, burmistrza Bogatyni, burmistrza Tuczna, czy burmistrza Ustki.

Na terenie, na którym odbędą się wybory od północy z piątku na sobotę do końca głosowania będzie obowiązywała cisza wyborcza. Będzie ona dotyczyć również mediów regionalnych i ogólnopolskich, które swoim zasięgiem obejmują teren, gdzie odbywają się wybory.

"Istotny jest zasięg mediów. Jeżeli zasięg jest lokalny w Rzeszowie, w którym obowiązuje cisza wyborcza - media nie mogą rozpowszechniać materiałów wyborczych. Jeśli zasięg jest lokalny w Olsztynie, gdzie ciszy wyborczej nie ma - mogą, ale biorą na siebie odpowiedzialność, że materiał nie trafi do Rzeszowa" - wskazywała szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

"Podobnie media regionalne, obejmujące swoim zasięgiem Rzeszów, muszą respektować ciszę wyborczą, a także - siłą rzeczy - media ogólnopolskie" - dodała. "Internet jest de facto medium o zasięgu ogólnopolskim, więc zakładamy, że agitowanie w internecie w ogóle nie jest możliwe" - podkreśliła.

RadioZET.pl/PAP