Zamknij

Onet: CBA przeszukało auto i pokój hotelowy syna Banasia. Nie został zatrzymany

19.02.2020 12:06
Jakub Banaś
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Centralne Biuro Antykorupcyjne przeszukało samochód oraz pokój hotelowy Jakuba Banasia, syna prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia - dowiedział się nieoficjalnie Onet. Początkowe doniesienia mówiły też o zatrzymaniu mężczyzny, ale jak się okazało, nie doszło do tego. 

Ok. godz. 12 Onet podał, że Jakub Banaś został zatrzymany. Doniesienia portalu dementują jednak reporterzy Radia ZET. - "Nieprawda" - odpowiedział na tweet Onetu Maciej Sztykiel. "Jak się nieoficjalnie dowiadujemy ze źródeł zbliżonych do prokuratury, informacja o zatrzymaniu syna Mariana Banasia jest nieprawdziwa" - napisał z kolei Jacek Czarnecki.

Zdaniem Onetu jednak do zatrzymania faktycznie doszło. Portal cytuje sms-ową korespondencję między Jakubem Banasiem a dziennikarzem portalu. Zatrzymało mnie CBA. Zaraz wezmą telefon. Mają nakaz zatrzymania mi telefonu i laptopa. Przeszukują na razie" - napisał, dodając, że przeszukują "auto i pokój hotelowy" (cytat za: onet.pl). 

Zobacz także

Ostatecznie Onet zaktualizował te informacje. Do zatrzymania nie doszło, funkcjonariusze zabrali Jakubowi Banasiowi należący do niego sprzęt. "Ani CBA, ani prokuratura na razie nie informują o szczegółach czynności przeprowadzonych z udziałem Jakuba Banasia" - czytamy w artykule. 

Akcja CBA ws. Mariana Banasia

Jak podał w środę nieoficjalnie portal Onet.pl. CBA przeszukało mieszkania Mariana Banasia w Warszawie, w Krakowie, a także krakowskie mieszkanie jego córki. Rewizje - pisze Onet - mają związek ze śledztwem dotyczącym oświadczeń majątkowych szefa NIK.

Zobacz także

- Zważywszy na treść protokołu kontroli pana Mariana Banasia sporządzonego przez CBA - nie ma podstaw faktycznych i prawnych do przeszukania. Co więcej, mieszkanie prezesa NIK-u chroni immunitet. W takiej sytuacji czynności CBA i Prokuratury Regionalnej w Białymstoku są niedopuszczalne. Z całą pewnością złożymy zażalenie na te czynności - przekazał  adw. Marek Małecki, pełnomocnik Mariana Banasia.

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet.pl/PAP/Twitter