Zamknij

Onet: koniec rozmów koalicji. Kaczyński ma wejść do rządu

23.09.2020 22:34
Jarosław Kaczyński w rządzie
fot. PAP/Paweł Supernak (2)

Jest porozumienie między Jarosławem Kaczyńskim i Zbigniewem Ziobro po środowym spotkaniu w willi prezydenckiej. Informatorzy Onetu podają, że kres kryzysowi ma położyć wejście szefa PiS do rządu. – Taka propozycja padła i na 99 proc. jeśli dzisiaj się nic nie zmieni to zostanie zaakceptowana przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości – podaje serwis.

Jarosław Kaczyński ma zostać wicepremierem, a jego wejście do rządu położyć kres podziałom w Zjednoczonej Prawicy – ustalił Onet powołując się na źródła w Zjednoczonej Prawicy.

W środę wieczorem zakończyło się spotkanie J. Kaczyńskiego z Z. Ziobrą, jedno z kilku dotyczących kryzysu wewnątrz koalicji. Pojawił się on po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw niej opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch Porozumienia, a 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy już nie istnieje.

Po spotkaniu Kaczyńskiego i Ziobry. Onet: Szef PiS wchodzi do rządu

- Decyzją, która ma położyć kres wewnętrznej wojnie między premierem Mateuszem Morawieckim a Zbigniewem Ziobrą, ma być wejście do rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w funkcji wicepremiera – podał wieczorem Onet.

Zobacz także

- Taka propozycja rzeczywiście padła i na 99 proc. jeśli dzisiaj się nic nie zmieni to zostanie zaakceptowana przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości – dodał jeden z liderów Zjednoczonej Prawicy. Sprawa nie jest jednak do końca przesądzona.

Jarosław Kaczyński wchodzi do rządu. Będzie wicepremierem

Na wejście Kaczyńskiego do rządu Morawieckiego naciskali od wielu dni politycy Prawa i Sprawiedliwości. W ich ocenie tylko taki ruch może ustabilizować napięte relacje w koalicji. W ostatnim czasie media ogólnopolskie informowały także, że na Nowogrodzkiej rozważany jest wariant dymisji Morawieckiego i objęcia funkcji premiera przez prezesa PiS. 

We wtorek natomiast w siedzibie PiS doszło do spotkania J. Kaczyńskiego z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W spotkaniu brał udział również premier Mateusz Morawiecki.

RadioZET.pl/Onet.pl