Zamknij

Opodatkują smartfony, tablety itp.? Wraca pomysł rządu na nową opłatę

29.04.2020 18:17
Smartfon
fot. Pixabay

Odżył pomysł opodatkowania użytkowników smartfonów, tabletów i innych nośników multimedialnych. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział w Wirtualnej Polsce, że czas pandemii jest najlepszym do wdrożenia tego pomysłu. Zaprzeczył, że będzie to opłata rzędu 6 procent wartości sprzętu, o której mówił w TOK FM jeden z członków ZAIKS-u.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Opłata reprograficzna, czyli podatek od posiadanych nośników technologicznych typu tablet, czy smartfon, wraca na listę rządowych wyzwań. Miłosz Bembinow z ZAIKS, szacował w TOK FM, że wpływy z tego tytuły wyniosłyby rocznie nawet ok. 300 mln zł. Do sprawy odniósł się dziś dla redakcji Money.pl wicepremier Piotr Gliński.

Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, który nie ma tej opłaty. To zrozumiałe, żeby od nowych nośników technologicznych twórcy dostawali swoje tantiemy. W Polsce od lat nie jest to uregulowane

- powiedział dziennikarzom Wirtualnej Polski wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury dodał, że mimo trudnego czasu pandemii jest to „najlepszy czas” na wdrożenie takiego podatku. Dodał, że znaczna część środków z nowej daniny trafiałaby na nowy fundusz dla artystów.

Zobacz także

Nie sprecyzował jakiej wartości może to być opłata (od wartości sprzętu), zaznaczył jednak, że będzie to „niski procent”, na pewno nie 6 procent.

Wszyscy korzystamy teraz z technologii. Nie ma uregulowania zabezpieczającego interesy twórców, swoistego Funduszu Ubezpieczeń dla Artystów. Gliński zapowiedział, że połowa środków z nowej daniny trafiałaby właśnie do takiego funduszu

Podatek nie wejdzie jednak w życie, gdy nie będzie wspomnianego funduszu dla artystów. Prawo w tej materii jest obecnie na etapie ustaleń międzyresortowych.

Zobacz także

Najważniejszym narzędziem wsparcia finansowego dla twórców pozostają rozwiązania z tarczy antykryzysowej – świadczenia postojowe i dopłaty dla samozatrudnionych.

RadioZET.pl/Wp.pl/TOK FM