Zamknij

Gliński odpowiada Bosakowi. "Lobbuje za zagranicznymi koncernami"

04.03.2021 15:37
Piotr Gliński, Krzysztof Bosak
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER (2)

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oburzył się po słowach posła Krzysztofa Bosaka, który skrytykował planowaną przez rząd opłatę reprograficzną. "Znany celebryta, p. poseł Bosak lobbuje za zagranicznymi koncernami!" – napisał na Twitterze Gliński, pozwalając sobie również na niemiłą dygresję. "Niskie zaczepki" - odpowiedział Bosak wicepremierowi. Wcześniej prawnik Konfederacji Witold Stoch podkreślał, że nowa danina byłaby 48 obciążeniem podatkowym nałożonym na Polaków za rządów PiS.

Rząd zaprezentował już w minionym roku projekt wprowadzający na pozór nową opłatę, która obciążałaby importerów i producentów smartfonów, tabletów, komputerów i telewizorów. Na pozór, gdyż takowa już istnieje, ale obciążone są nim nośniki tzw. starej generacji - kasety wideo i magnetofony. Opozycyjna Konfederacja grzmi, że nowa danina wpłynęłaby istotnie na podwyżki cen smartfonów, komputerów itd.

W sprawie doszło nawet do interwencji poselskiej w resorcie Glińskiego. Poseł Krzysztof Bosak i prawnik Konfederacji Witold Stoch uznali, że rząd chce stworzyć kolejny fundusz, którym sam będzie zarządzał.

Gliński do Bosaka ws. opłaty reprograficznej. "Lobbuje za zagranicznymi koncernami, przeciw polskim tancerzom"

MKiDN odpowiedziało, że opłata reprograficzna to nie podatek, a "rekompensata uczciwej kultury". "To niewielka kwota (od 1 do 4 proc. ceny urządzenia) wypłacana z marży producentów sprzętu elektronicznego – służącego do darmowego dozwolonego użytku utworów chronionych – twórcom tych utworów" – przekazał resort kultury.

Zobacz także

Bardziej konfrontacyjny w komentarzu był szef ministerstwa, który w odpowiedzi zarzucił Bosakowi wspieranie zagranicznych koncernów. "Skandal! Znany celebryta, p. poseł Bosak lobbuje za zagranicznymi koncernami! A przeciw polskim kompozytorom, pisarzom, a nawet tancerzom (mimo że sam znany jest głównie z „Tańca z gwiazdami” w TVN)" – napisał Gliński.

Poseł Konfederacji odpowiedział na personalną uwagę ministra. "Pomijając niskie zaczepki, zwracam uwagę, że wczoraj w ministerstwie ani Pan, ani nikt z urzędników nie znalazł czasu, by odpowiedzieć na nasze pytania. Zaś dyrektor generalny stwierdził, że projekt ustawy nie jest gotowy i odpowie na piśmie" – czytamy.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Twitter