Zamknij

Samorządowcy i opozycja przeciwni podziałowi Mazowsza. "Próba skłócenia"

30.09.2019 13:58
Deklaracja ws. Mazowsza
fot. PAP

Mazowieccy samorządowcy i kandydaci opozycji do Senatu w okręgach mazowieckich podpisali w poniedziałek deklarację wspólnych działań na rzecz jedności terytorialnej województwa. "W żadnym wypadku nie możemy zgodzić się na rozbicie Mazowsza i tworzenie dwóch skrajnie różnych województw" - oświadczono.

Deklarację podczas konferencji w Pałacu Kultury i Nauki podpisali szefowie partii politycznych na Mazowszu, marszałek województwa Adam Struzik, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wicemarszałek Sejmu, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska oraz mazowieccy kandydaci opozycji do Senatu.

Przypomnijmy, że pomysł podziału Mazowsza na dwa odrębne województwa: warszawski i mazowieckie (ze stolicą np. w Płocku) już wcześniej pojawiał się w wypowiedziach polityków PiS. Mówił o tym m.in. na początku września podczas konwencji w Siedlcach Jarosław Kaczyński, zwracając uwagę na nierówności w dochodach i zawyżane (głównie przez dane z Warszawy) statystyki dotyczące tego regionu.

Deklaracja samorządowców i opozycji

W Deklaracji wspólnych działań na rzecz jedności terytorialnej województwa mazowieckiego sprzeciwiono się "destrukcyjnym planom administracyjnego podziału Mazowsza". Deklaracja ma związek z zapowiedzią prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą podziału obecnego województwa mazowieckiego na dwa: jedno obejmujące Warszawę i okolice oraz na województwo mazowieckie obejmujące pozostał część Mazowsza.

Zobacz także

"Nie godzimy się na przedmiotowe traktowanie mieszkańców naszego regionu i próby ich skłócenia" - podkreślono w deklaracji. Według jej sygnatariuszy sytuacja, w której miastom subregionalnym proponuje się rolę stolicy nowego województwa, powoduje zantagonizowanie społeczności lokalnych. "Nie godzimy się na tworzenie sztucznego podziału, który rozerwie naturalne więzi Warszawy i Mazowsza" - oświadczono.

"Nie godzimy się również na chaos i generowanie dodatkowych kosztów, jakie przyniosłaby tak duża i z dużym prawdopodobieństwem niedopracowana zmiana administracyjna. W żadnym wypadku nie możemy zgodzić się na rozbicie Mazowsza i tworzenie dwóch skrajnie różnych województw: jednego bogatego, opartego na Warszawie, i drugiego biedniejszego, pozbawionego perspektyw" - napisano.

"Mazowsze jest sercem Polski"

Jak wskazano, Warszawa jest "lokomotywą rozwojową całego regionu" i to stąd w dużej mierze pochodzą wpływy do budżetu województwa. "Podział administracyjny stworzyłby nienaturalne w formie województwo oparte na subregionach wokół metropolii, które finansowo nie byłoby w stanie samodzielnie funkcjonować" - dodano.

W ocenie opozycji w proponowanym modelu podziału województwa Warszawa płaciłaby "janosikowe" podwójne w stosunku do obecnego: jako miasto i jako województwo. "Rozwój każdego regionu jest ściśle powiązany z rozwojem jego stolicy. Nie da się prowadzić zrównoważonego rozwoju regionu bez zachowania standardowego układu" - zaznaczono.

"Mazowsze jest sercem Polski, a Warszawa sercem Mazowsza. Deklarujemy, że priorytetem jest dla nas utrzymanie dynamicznego rozwoju Mazowsza. Zadbamy też o to, by nie zostało sztucznie podzielone w imię korzyści politycznych jednego ugrupowania" - oświadczono.

Zobacz także

Szef mazowieckich struktur Platformy Andrzej Halicki, podpisując deklarację, zobowiązał się bronić interesów Mazowsza. "Apeluję do wszystkich wyborców Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej: wspierajcie i głosujcie 13 października na kandydatów do Senatu PSL. Jednocześnie także członków PSL prosimy o wsparcie tych kandydatów, którzy startują z szyldem KO, PO" - powiedział.

RadioZET.pl/PAP