Zamknij

Premier w orędziu apeluje o odłożenie politycznych sporów. "Będzie na to czas"

23.10.2020 20:18
orędzie Morawieckiego
fot. Kancelaria Premiera

Powaga sytuacji w pandemii wymaga szybkich zdecydowanych działań, dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą - powiedział w piątek w orędziu premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że państwo będzie reagować "na łamanie obowiązujących reguł i nieprzestrzegania środków zapobiegawczych". - Odłóżmy na bok polityczne spory. Będzie jeszcze na nie czas - dodał.

Orędzie premiera Mateusza Morawieckiego ws. aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i nowymi obostrzeniami zostało wyemitowane w piątek wieczorem, w dniu, w którym odnotowao w Polsce rekord w liczbie zakażeń i w którym ogłoszono nowe obostrzenia. 

Premier podkreślał w wystąpieniu, że sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie jest bardzo poważna. - Wirus powrócił z siłą znacznie większą niż wiosną tego roku. Rekordy zakażeń padają na całym kontynencie. Także w Polsce zmagamy się z rosnącą każdego dnia liczbą zakażeń - mówił szef rządu. Podkreślił, że "powaga sytuacji wymaga szybkich i zdecydowanych działań".

- Nie wahaliśmy się ich podjąć na wiosnę, nie wahamy się i teraz. Dlatego od soboty na terenie całej Polski obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa: cała Polska będzie czerwoną strefą, a dzieci i młodzież od czwartej klasy szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalne. Ograniczenia dotyczą także naszych seniorów. Podejmując te decyzje – niełatwe zarówno od strony społecznej, jak i gospodarczej – kierujemy się opiniami najważniejszych polskich i zagranicznych autorytetów – epidemiologów i wirusologów - podkreślił szef rządu. 

Zobacz także

Morawiecki w orędziu: Odłóżmy na bok polityczne spory

- Idziemy drogą środka i stosujemy optymalne rozwiązania. Nasza strategia oparta jest na trzech filarach: po pierwsze zapewnić sprawność i wytrzymałość systemu ochrony zdrowia, tak, żeby skutecznie walczyć o zdrowie każdej zagrożonej osoby; po drugie zagwarantować stabilność gospodarczą, tak, żeby ratować miejsca pracy oraz zadbać o bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin. I po trzecie otoczyć szczególną ochroną najsłabszych i najbardziej narażonych, zwłaszcza naszych seniorów i osoby chore - powiedział premier.

Morawiecki podkreślił znaczenie doświadczenia zdobytego podczas pierwszej fali epidemii. - Wykorzystaliśmy ten czas. Zakupiliśmy niezbędny sprzęt: respiratory, dodatkowe łóżka szpitalne, środki zabezpieczające personel medyczny. Każdego dnia zasoby te trafiają do szpitali w całej Polsce, by służyć pacjentom. Przygotowaliśmy też rozwiązania, które w tym kluczowym momencie pozwolą odciążyć służbę zdrowia - przekonywał premier. Podkreślił również, że dla rządu ważne jest utrzymanie miejsc pracy Polaków. - Dzięki sprawnie uruchomionej tarczy antykryzysowej i finansowej jesteśmy dziś w stanie mierzyć się z II falą epidemii - powiedział szef rządu.

Podziękował "tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu" – służbom medycznym i służbom mundurowym. - Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie sposób przecenić. Jesteście prawdziwymi bohaterami - ocenił Morawiecki.

Zapowiedział jednocześnie, że państwo będzie reagować "na łamanie obowiązujących reguł i nieprzestrzegania środków zapobiegawczych". - Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni - podkreślił. - Odłóżmy na bok polityczne spory. Będzie jeszcze na nie czas. Teraz trzeba działać. Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze. Zróbmy to wspólnie - zaapelował premier.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP