Zamknij

Zniszczono tablicę upamiętniającą Pawła Adamowicza. Namalowany krzyż celtycki

04.03.2021 16:58
Ostrów Wlkp.
fot. Facebook/Beata Klimek

Zniszczono tablicę upamiętniającą prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, która znajduje się na ścianie Centrum Aktywności Lokalnej w Ostrowie Wielkopolskim. Obok pozostawiono wulgarny list, zaadresowany do prezydent miasta Beaty Klimek – poinformowała rzecznik prasowa ostrowskiej policji mł. asp. Małgorzata Michaś.

Ostrów Wlkp. Do zdarzenia doszło w nocy przy al. Powstańców Wlkp., gdzie znajduje się miejskie Centrum Aktywności Lokalnej. Tam na ścianie budynku 27 maja 2020 r., z okazji 30. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin, odsłonięto tablicę, upamiętniającą tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Ostrów Wlkp. Zniszczono tablicę upamiętniającą Pawła Adamowicza

Nieznani sprawcy zniszczyli tablicę poprzez rozbicie szyby. Obok pozostawiono namalowany sprayem krzyż celtycki i list z wulgarną treścią oraz pytaniem do prezydent Beaty Klimek "gdzie jest pomnik żołnierzy wyklętych?". Klimek opublikowała na swoim profilu w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać zniszczoną tablicę. 

Policja – jak poinformowała Michaś – zabezpieczyła wszystkie ślady z miejsca zdarzenia i nagrania z monitoringu. Śledztwo prowadzone jest pod kątem nawoływania do faszyzmu i propagowania nienawiści. - Jednocześnie zwracamy się z prośbą do świadków zdarzenia o kontakt z policją - zaapelowała rzecznik. Zdaniem prezydent - która skomentowała już tę sprawę w rozmowie z Polską Agencją Prasową -  jest to akt wandalizmu.

[...] na który nie będzie mojej zgody. Skierowano do mnie słowa wulgarne i pełne nienawiści. Zamiast rozmawiać ze sobą w poszanowaniu prawa do różnych opinii, to wprowadzamy do życia publicznego takie oto treści faszyzujące, pełne mowy nienawiści, które są w Polsce zakazane

Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego

Beata Klimek poinformowała, że tablice upamiętniające Żołnierzy Wyklętych znajdują się w Ostrowie Wlkp. na ścianie kościoła pw. Św. Antoniego Paderewskiego, na budynkach przy ul. Sienkiewicza 1 i 9.

Paweł Adamowicz był znanym politykiem i samorządowcem. W latach 1998-2019 sprawował urząd prezydenta Gdańska. Zmarł 14 stycznia 2019 roku, dzień po tym, jak został dźgnięty nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. 

RadioZET.pl/PAP