Zamknij

Zniknęły oświadczenia majątkowe byłych ministrów. Wciąż pobierają wynagrodzenia

14.06.2019 08:02
Zniknęły oświadczenia majątkowe byłych ministrów. Wciąż pobierają wynagrodzenia
fot. Piotr Molecki/East News

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej nie ma już informacji o oświadczeniach majątkowych odchodzących z rządu ministrów – pisze dziś „Rzeczpospolita”. W ten sposób opinia publiczna nie dowie się, jakim majątkiem dysponowali ministrowie w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego i czy mogli otrzymać na odchodne nagrody lub premie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Oświadczenia majątkowe odchodzących do europarlamentu ministrów i ich zastępców powinny znaleźć się w informacji BIP. Jak donosi dziennik, Kancelaria Premiera „trzymała” oświadczenia w Biuletynie tylko przez tydzień. Po tym czasie usunięto nie tylko wykaz majątku odchodzących ministrów za 2018 rok, ale i za poprzednie.

Z analiz, które udało się poczynić dziennikarzom w krótkim okresie wglądu w oświadczenia majątkowe, wynika, że przed rokiem w rządzie wyraźnie spadły wynagrodzenia. Szefowie resortów otrzymali od 65 do 100 tys. zł mniej w trakcie roku – za sprawą ucięcia premii, które dwa lata temu przyznała premier Beata Szydło.

Zobacz także

Oświadczenia piątki ministrów i trójki wiceministrów z PiS zniknęły z BIP po odwołaniu z funkcji. Problem w tym, że mimo dymisji pozostają „w stosunku pracy z premierem”. Dziennik wskazuje, że o ile nowi eurodeputowani nie otrzymali odpraw, o tyle wciąż pobierają ministerialne pensje.

RadioZET.pl/Onet