Zamknij

PO-KO: PiS uchwalił "amnestię dla pedofilów". Chcą odrzucenia ustawy

23.05.2019 13:39
PO-KO: PiS uchwalił "amnestię dla pedofilów". Chcą odrzucenia ustawy
fot. East News

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy - Kodeks Karny w ogniu krytyki polityków klubu PO-KO. Na dzisiejszej konferencji prasowej liderzy największego klubu opozycji stwierdzili, że ustawy "nie da się naprawić" w Senacie. - Szansą na zaostrzenie kar w stosunku do pedofilów jest wycofanie tej nowelizacji - mówią politycy Platformy Obywatelskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sejm przyjął ustawę nowelizującą Kodeks karny, w tym zapisy karzące za przestępstwo pedofilii. Zdaniem polityków PO-KO nowe prawo jest "amnestią dla pedofilów". Nie widzą przy tym szans na poprawki ustawy, która na tym etapie uchwalania znajduje się w Senacie.

- Jesteśmy świadkami chyba największego skandalu legislacyjnego w III Rzeczpospolitej - powiedział dziś bez ogródek w Sejmie poseł Jan Grabiec, rzecznik PO.

Według niego, uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm głosami PiS nowelizacja Kodeksu karnego "okazała się realizacją programu »Pedofilia Plus«". Rzecznik PO powołał się na niedawną opinię prawników z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, którzy twierdzą, że wedle nowych zapisów nie będzie można ukarać za "niektóre zachowania pedofilskie, ale również, że część groźnych przestępców - skazanych, albo takich, wobec których toczą się postępowania sądowe".

Wiceszef PO Borys Budka zapewnił, żę przekaże do Senatu wspomnianą opinię KIPK.

Najwybitniejsi eksperci, pokazują, że ta nowelizacja, ten bubel prawny, może doprowadzić do umorzenia setek postępowań, może doprowadzić do wypuszczenia z więzień osób już skazanych

Borys Budka, PO

Zdaniem Roberta Kropiwnickiego (PO) przez nowe prawo "Zbigniew Ziobro może doprowadzić do wypuszczenia przestępców, a nie do ich wsadzenia na dłuższe więzienie".
Na wczorajszej konferencji minister sprawiedliwości opierał zarzuty wobec nowelizacji K.K. Stwierdził, że ten kto mówi o złagodzeniu kar dla pedofilów "najadł się szaleju".

Zobacz także

- To jest oczywista nieprawda. Polski Kodeks karny obok popełnienia przestępstwa w formie sprawstwa przewiduje również popełnienie przestępstwa w formie pomocnictwa. Za pomocnictwo do przestępstwa odpowiedzialność karną jest taka sama jak za sprawstwo - wyjaśniał minister.

RadioZET.pl/PAP/Twitter