Zamknij

PO-KO i Lewica nie zgłoszą kandydatów do TK. Bojkot „fasadowej instytucji”

05.11.2019 13:44
Trybunał Konstytucyjny
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

PO-KO i Lewica nie zgłoszą swoich kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Padają ostre argumenty – opozycja nie chce „uwiarygadniać fasadowej instytucji” oraz „meblować TK najgorszym sortem działaczy partyjnych”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wczorajsze nominacje PiS na trzech nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego wywołały żywiołową dyskusję. Na początku grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK wybranych w czasach rządów PO-PSL: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. 

W partii rządzącej ustalono, że ich następcami mogą być m.in. Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz. Opozycja te nominacje ostro komentowała: padają argumenty o kpinie z państwa prawa i dobiciu instytucji rozmontowanej przez PiS.

Zobacz także

Dziennikarze dopytywali w Sejmie o brak zgłoszeń na kandydatów na sędziów TK. Odpowiedź z dwóch głównych sił opozycyjnych jest bardzo podobna. PO-KO i Lewica nie wyobrażają sobie nominacji swoich reprezentantów do Trybunału Konstytucyjnego.

W tej kadencji nie będziemy zgłaszać kandydatów do TK, bo nie chcemy uwiarygadniać fasadowej instytucji. My nie uznajemy tego Trybunału. Uważamy, że po tym nocnym zaprzysiężeniu przez Dudę tych dublerów, po takim, a nie innym wybraniu na prezesa pani Julii Przyłębskiej de facto Trybunału Konstytucyjnego już nie ma.

Zbigniew Konwiński, PO-KO, dla PAP

Jak zaznaczył, kandydaci PO-KO pojawią się, ale w innej „geografii politycznej”, czyli wtedy, gdy „będzie możliwość przywrócenia prawdziwej roli Trybunału Konstytucyjnego”.

Taki kandydat opozycji tylko uwiarygadniałby skompromitowany, niefunkcjonujący, upolityczniony Trybunał Konstytucyjny, chociażby przed instytucjami unijnymi.

Kamila Gasiuk-Pihowicz, PO-KO

Lewica również odpuszcza TK. Trybunał zdany tylko na PiS?

Lewica przyjęła w sprawie Trybunału Konstytucyjnego wyraziste stanowisko. Podobnie jak PO-KO, nie wybierze żadnego kandydata do TK.

Lewica nie zgłosi kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, nie poprze też kandydatów zgłoszonych przez PiS. Nie będziemy legalizowali, co się z TK przez ostatnią kadencję stało.

Anna Maria Żukowska, rzeczniczka SLD

Jak stwierdziła, nie jest zaskoczona tym, że PiS szykuje swoim „wiernym ludziom” salę posiedzeń apolitycznego Trybunału.

Zobacz także

Ostrzej o sprawie wypowiedział się sekretarz Wiosny, poseł elekt Krzysztof Gawkowski. Skomentował, że PiS „mebluje Trybunał Konstytucyjny najgorszym sortem działaczy partyjnych”.

Robi to z przekonaniem, że chce mieć tam oddelegowanych funkcjonariuszy politycznych, którzy będą wykonywali wolę Jarosława Kaczyńskiego, Prawa i Sprawiedliwości.

Krzysztof Gawkowski, Wiosna

Lewica postuluje całkowitą wymianę składu TK. To jeden z postulatów tzw. planu naprawczego, po reformach PiS.

RadioZET.pl/PAP