Zamknij

PO i PSL poprą von der Leyen. W PiS-ie brak decyzji

15.07.2019 21:52
PO i PSL poprą von der Leyen. W PiS-ie brak decyzji
fot. Dominique HOMMEL/Isopix/East News

Platforma Obywatelska i SLD zapowiedziały w poniedziałek poparcie we wtorkowym głosowaniu w PE kandydatury Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Prawo i Sprawiedliwość poinformowało, że nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS) powiedział dziennikarzom w Strasburgu, że wcześniej na spotkaniu z grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów von der Leyen poruszyła tematy, które „są zgodne z myśleniem Prawa i Sprawiedliwości o funkcjonowaniu przyszłej Komisji Europejskiej i jej relacjach z państwami członkowskimi”.

Zobacz także

- W większości poglądów, można powiedzieć, byliśmy zgodni. Jeśli jednak analizować, co mówiła z kolei na spotkaniach z innymi grupami, to są wyraźne sprzeczności pomiędzy tymi stanowiskami. Zobaczymy. Dziś wieczorem odbędziemy debatę i postanowimy. (…) Decyzji jeszcze nie ma - zaznaczył.

"Będziemy jednoznacznie popierali panią minister"

Jak dodał, dla EKR jest bardzo ważne, aby sprawy dotyczące praworządności "zostały przecięte”. - Komisja Europejska kręci się wokół własnej osi, nie posuwając spraw do przodu, a przed UE ogromne wyzwania, które narosły w ostatnim okresie i nic nie wskakuje na to, aby był pomysł na ich rozwiązanie - powiedział, wskazując m.in. kwestie migracji i problemy strefy euro.

Europoseł Jan Olbrycht (PO) zapowiedział, że polscy europosłowie Europejskiej Partii Ludowej poprą kandydaturę von der Leyen na szefową KE.

Zobacz także

- Zachowujemy się lojalnie wobec całej frakcji, w interesie frakcji i w ogóle w interesie partii. (…) Jako delegacja polska, myślę(, że) zarówno PSL, jak i PO, będziemy jednoznacznie popierali panią minister (Ursulę von der Leyen – red.) na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej – powiedział Olbrycht dziennikarzom w Strasburgu.

Jak ocenił, niemiecka chadeczka ma szansę uzyskać większość. - Zakładamy, że ona to głosowanie wygra – podkreślił.

"Ursula von der Leyen robi bardzo sensowne wrażenie"

Europoseł Włodzimierz Cimoszewicz (SLD) powiedział dziennikarzom, że jest za poparciem von der Leyen. - Rozmawiałem wstępnie z kolegami z grupki SLD-owskiej i oni podzielają moje argumenty. Europejczycy nie oczekują teraz od nas kłótni między instytucjami unijnymi. (…) (Von der Leyen) robi bardzo sensowne wrażenie, jest kompetentna, jest doświadczona - powiedział dziennikarzom.

Zobacz także

Dodał, że Niemka wysłała w poniedziałek list do grupy socjalistów w Parlamencie Europejskim, w którym zapowiada, że zamierza stanowczo opowiadać się m.in. za obroną rządów prawa w UE i popiera radykalne cele związane z walką ze zmianami klimatu. - To jej stanowisko mi bardzo odpowiada. Myślę, że nasza grupa ją poprze - zaznaczył Cimoszewicz.

Głosowanie nad kandydaturą von der Leyen odbędzie się we wtorek w Strasburgu.

 

RadioZET.pl/PAP