Zamknij

KO prezentuje "jedynki" na listach wyborczych. Jest zaskoczenie?

19.08.2019 15:58
KO prezentuje "jedynki" na listach wyborczych. Jest zaskoczenie?
fot. Jakub Kaminski/East News

W poniedziałek po godzinie 15.00 rozpoczęło się posiedzenie Rady Krajowej PO, która ma zatwierdzić listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i kandydatów KO Senatu. Podobną decyzję podejmą władze innych podmiotów KO - Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Jedynką" listy Koalicji Obywatelskiej w Warszawie jest Grzegorz Schetyna. Tuż za nim na liście znalazła się liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Barbara Nowacka otwiera listę koalicji w okręgu gdyńskim, a Sławomir Neumann - w Gdańsku. Wiceszef PO Tomasz Siemoniak jest liderem listy w Wałbrzychu ("dwójką" jest posłanka Monika Wielichowska). Drugi z wiceszefów Platformy Borys Budka otwiera listę w Katowicach. Szef biura krajowego PO Piotr Borys jest liderem listy w Legnicy. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska przewodzi liście we Wrocławiu.

Zobacz także

Niespodziankami wśród "jedynek" Koalicji Obywatelskiej są: były wiceminister spraw zagranicznych w rządach PiS profesor Paweł Kowal w Krakowie, były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz w Kielcach, znany dziennikarz sportowy przez wiele lat związany z Polskim radiem Tomasz Zimoch (Łódź), lekarz pediatra syryjskiego pochodzenia, związany wcześniej z SLD Riad Haidar w Chełmie.

Reszta "jedynek"

Szczecin – Arkadiusz Marchewka

Koszalin – Sławomir Nitras

Warmia i Mazury – 2 okręgi – Jacek Protas (Elbląg) i Janusz Cichoń (Olsztyn)

Białystok – Robert Tyszkiewicz

Płock – Marcin Kierwiński

Radom – Joanna Kluzik- Rostkowska.
Siedlce – Kamila Gasiuk- Pihowicz

Toruń – Tomasz Lenz

Kalisz – Mariusz Witczak

Konin – Tomasz Nowak

Piła- Małgorzata Janyska

Poznań - Joanna Jaśkowiak

Sieradz - Cezary Tomczyk

Okręg świętokrzyski – Bartłomiej Sienkiewicz

Krosno i Przemyśl – Joanna Frydrych

Oświęcim - Dorota Niedziela

akopane – Jagna Marczułajtis-Walczak

Tarnów – Urszula Augustyn

Okręg bielski – Mirosława Nykiel

Częstochowa – Izabela Leszczyna

Gliwice – Marta Golbik

Rybnik – Marek Krząkała

Sosnowiec – Wojciech Saługa

Opole – Witold Zembaczyński

Warszawa II- Jan Grabiec

Pozostałe miejsca

W ubiegłą środę zarząd PO dokonał zmian na listach w niektórych okręgach w obrębie pierwszej "piątki" kandydatów. W Rzeszowie, po rezygnacji ze startu w wyborach prezydenta Tadeusza Ferenca, "jedynkę" na liście Koalicji Obywatelskiej obejmie Paweł Poncyliusz - były polityk PiS, wiceminister gospodarki w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w 2011 r. przewodniczący klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza.

Zarząd Platformy dokonał też zmiany na liście gdańskiej, gdzie jako "dwójka" znalazł się były europoseł Jarosław Wałęsa. W Toruniu miejsce trzecie na liście KO otrzymała znana z protestów osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie Iwona Hartwich (wcześniej miała siódme). W Szczecinie z piątego miejsca na liście wystartuje liderka KOD Magdalena Filiks.\

Zobacz także

Jeśli chodzi wybory do Senatu, pod koniec lipca Lewica zaproponowała tzw. pakt senacki, który zakłada, że opozycyjne partie nie będą wystawiały przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu. Liderzy SLD - Włodzimierz Czarzasty, Lewicy Razem - Adrian Zandberg i Wiosny - Robert Biedroń zaproponowali spotkania w tej sprawie m.in.: szefowi PO Grzegorzowi Schetynie i prezesowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi.

Zobacz także

W poniedziałek, przed posiedzeniem Rady Krajowej PO, zarząd partii zaakceptował kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Senatu. Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że większość okręgów jest już uzgodniona z Lewicą i PSL, ale jest jeszcze kilka okręgów, które wymagają uzgodnienia.

 

RadioZET.pl/Koalicja Obywatelska- Twitter/TVN24/PAP