Zamknij

PSL zerwie koalicję w Senacie? "Pozostała jałowa formuła trwania w anty-PiS"

30.11.2020 08:26
Piotr Zgorzelski, PSL
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski stwierdził w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, że opozycja nie ma już większości w Senacie. - Pozostała jałowa formuła trwania w anty-PiS, gdzie nie ma strategicznego myślenia dalej niż przeżycie kolejnej sesji Senatu bez większej wpadki – powiedział.

PiS odbije Senat rządzony od wyborów w 2019 roku przez koalicję KO, Lewicę, PSL i niezrzeszonych? Wiele wskazuje, że o arytmetyce zadecydują ludowcy, którzy coraz częściej i mocniej narzekają na współpracę z Koalicją Obywatelską. W Senacie PSL ma trzech senatorów.

- Teraz jak nigdy otwiera się szansa przedstawienia Polakom ofert racjonalnej chadecji – powiedział w rozmowie z "DGP" wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

PSL zerwie koalicję w Senacie? "Jałowa formuła trwania w anty-PiS"

Jego zdaniem ludowcy mogą zawalczyć o „zdroworozsądkowy, centrowy elektorat i posłów Platformy i PiS”.

Zobacz także

Wywiad Zgorzelskiego ukazał się kilka dni po rozłamie w Koalicji Polskiej. Ludowcy podziękowali za współpracę Pawłowi Kukizowi i jego posłom (Kukiz’15), którzy poparli w Sejmie uchwałę PiS ws. weta na forum UE ws. budżetu unijnego i koronafunduszu. Wicemarszałek Sejmu nie skąpił słów krytyki wobec koalicjantów w Senacie.

To zostało bezpowrotnie zaprzepaszczone. Pozostała jałowa formuła trwania w anty-PiS, gdzie nie ma strategicznego myślenia dalej niż przeżycie kolejnej sesji Senatu bez większej wpadki. Brakuje też odważnych decyzji liderów – nawet wbrew sondażom. Przykład – pracowaliśmy nad ustawą dotyczącą zwierząt. Wraz z prezesem PSL ostrzegaliśmy kolegów z opozycji, że Kaczyński zostawi ich na lodzie z tą piątką. I miałem rację 

Piotr Zgorzelski (PSL), wicemarszałek Sejmu

Zapytany o dalszy sens trwania koalicji Senacie po takich słowach Zgorzelski odparł, że senatorowie ludowców powinni oficjalnie się wypowiedzieć. Podkreślił, że nie chodzi ani o sojusz z PO, ani z PiS-em.

Zobacz także

- Są senatorami zdrowego rozsądku, którzy będą popierali dobre projekty, a złe poprawiali - stwierdził Zgorzelski. Teraz jak nigdy otwiera się szansa przedstawienia Polakom ofert racjonalnej chadecji" - zaznaczył wicemarszałek Sejmu.

RadioZET.pl/PAP