Zamknij

'Patointeligencja' w TVP. Reporter mówi o 'patologii elit prawniczych'

16.12.2019 09:18
"Patointeligencja"
fot. YouTube screen

Telewizja Polska wyemitowała materiał o "sędziowskiej kaście". Mający na celu przedstawić środowisko sędziów w negatywnym świetle reportaż wzbogacony został fragmentem teledysku "Patointeligencja" młodego rapera Maty, prywatnie syna prawnika znanego z opozycyjnych kręgów.

Mata to pseudonim Michała Matczaka, studenta i początkującego rapera. Jego klip "Patointeligencja", opowiadający o hulaszczym (alkohol, narkotyki, seks) trybie życia młodzieży z tzw. dobrych domów bije rekordy popularności - po zaledwie kilku dniach od pojawienia się na YouTube zdążył już zebrać prawie cztery miliony wyświetleń.

"Mój ziomo miał piersiówę, którą uzupełniał w termosie trzymał wóde i ściemniał profesorom ze to herba, dom, szkoła w złotówie, dom , szkoła w uberkach, mój ziomo z mym ziomem za pieniądze starych, na białych tych szkołach pykali w pokerka" - to fragment tekstu rapowanego przez Matę. 

Prywatnie Mata to syn prof. Marcina Matczaka - prawnika, wykładowcy UW, kojarzonego ze środowiskami opozycyjnymi i jednego z najgłośniej sprzeciwiających się reformie wymiaru sprawiedliwości wprowadzanej od kilku lat przez rząd PiS. I zapewne ten rodzinny wątek legł u podstaw decyzji, aby wykorzystać teledysk i jego treść w materiale TVP.

"Patointeligencja" w TVP

Telewizja Polska wyemitowała krótki wideo reportaż, którego autorem jest Konrad Wąż. Dotyczy on planowanej przez PiS nowelizacji prawa, wedle której m.in. sędziowie podważający działania organów wprowadzonych bądź zmodyfikowanych za rządów Prawa i Sprawiedliwości (np. nowej KRS bądź Izby Dyscyplinarnej SN) mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Co zrozumiałe, opozycja głośno sprzeciwia się tym zmianom, a co jeszcze bardziej zrozumiałe, politycy oraz media przychylne partii rządzącej bronią ich. W materiale "Wiadomości" przytoczono opinie jednych i drugich, które opatrzono odautorskim, stronniczym komentarzem, zilustrowanym właśnie teledyskiem Maty. 

- O patologii świata elit, również tych prawniczych, opowiedział w swojej piosence "Patointeligencja" raper Mata, prywatnie syn prawnika, prof. Marcina Matczaka, częstego gościa liberalnych mediów, zagorzałego przeciwnika zmian w wymiarze sprawiedliwości

- słyszmy na ekranie, gdzie usłyszeć możemy także fragmenty tekstu: 

Mój ziomo walił herę, słuchając Kazika. Centralny, menele, rodzice i szpital. [...[ Ojciec był maklerem, a mama lawyerem. I grube portfele, co chudły wraz z nim na odwykach.

Prof. Marcin Matczak o twórczości swojego syna 

Wracając do Maty, co o twórczości swojego syna myśli bardziej znany ojciec? Wprost tego jeszcze nie skomentował, ale zdjęcia, które wrzucił na Twitterze oraz dołączony do niego opis wydają się wymowne i świadczą o tym, że Matczak senior jest dumny ze swojego potomka:

RadioZET.pl/YouTube/wiadomosci.tvp.pl/Twitter