Zamknij

Patryk Jaki przyznaje, że przesadził? Porównanie nauczycieli do żołnierzy Wehrmachtu "to słowo za dużo"

23.04.2019 22:35
Patryk Jaki
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Patryk Jaki w porannej rozmowie w Radiu ZET porównał strajkujących nauczycieli do żołnierzy Wehrmachtu. "Nie życzę sobie, żeby uczyli moje czy jakiekolwiek inne dziecko" - powiedział. Po jego słowach zawrzało, a wiceminister sprawiedliwości wkrótce przeprosił za swoją wypowiedź. „To było słowo za dużo” – przyznał.

Patryk Jaki zabrał we wtorek głos w sprawie strajku nauczycieli. W porannej rozmowie z Beatą Lubecką w Radiu ZET wiceminister sprawiedliwości porównał szpaler ustawionych pod szkołą protestujących do żołnierzy Wehrmachtu.

Nie życzę sobie, żeby oni kiedykolwiek uczyli moje dziecko czy jakiekolwiek inne dziecko.

Chodzi o pedagogów z Sosnowca, którzy w milczeniu witali przed szkołą tych, którzy zgłosili się do komisji nadzorujących przebieg egzaminu gimnazjalnego. Kilka dni temu zachowanie nauczycieli skrytykował prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Jak mówił, zdjęcie ubranych na czarno nauczycieli stojących w szpalerze "kojarzy mu się z najgorszymi czasami w polskiej historii". 

Zobacz także

Strajkujący nauczyciele jak Wehrmacht?

Na stwierdzenie prowadzącej, że porównanie tych nauczycieli do żołnierzy Wehrmachtu to przesada, wiceminister sprawiedliwości odparł: „Dlaczego? To jest upokarzanie ludzi, ostracyzm. Dla mnie osobiście jest to nie do zaakceptowania. Osoby, które zrobiły ten szpaler nigdy nie powinny być nauczycielami" – uznał wiceminister sprawiedliwości. 

Walczą o godność, a sami łamią godność nauczycieli.

Po słowach wiceministra sprawiedliwości zawrzało, a on sam kilka godzin później przeprosił. „To było słowo za dużo” – powiedział. 

Ja porównałem zachowanie, upokarzanie innych szpalerami. (…) Przepraszam, zgoda, to było słowo za dużo.

Jaki podkreślił jednak, że nie wszystkich słów żałuje. "Jeżeli chodzi o samą istotę rzeczy, to się nie wycofuje, bo nie wolno upokarzać nauczycieli" - stwierdził w Radiu Plus.

Zobacz także

RadioZET.pl