Zamknij

Jaki wygrał proces z gazetą. "Teraz szykuję kolejne pozwy"

Joanna Zaremba
17.03.2019 19:12
Jaki wygrał proces z gazetą. "Teraz szykuję kolejne pozwy"
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

"Wygrałem proces o zniesławienie z pismem Faktycznie, które jako pierwsze pomówiło mnie o układy w Opolu" - poinformował na Twitterze Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Zapowiedział też, że szykuje kolejne pozwy wobec mediów, które powtarzały informację tygodnika.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Wygrałem proces o zniesławienie z pismem "Faktycznie", które jako pierwsze pomówiło mnie o układy w Opolu" - napisał w niedzielę na Twitterze Jaki. Przypomniał też, że na ten tekst "w słynnym wpisie w 2017 r." powołał się Paweł Kukiz, "który również jest pozwany".

Zobacz także

"Teraz szykuję kolejne pozwy dla mediów, które bezrefleksyjnie to powtarzały" - zapowiedział.

"Kukiz zasłania się immunitetem poselskim"

- Cieszę się, bo ta rozprawa trwała bardzo długo, dlatego że dziennikarze, którzy opisywali rzekome układy w Opolu, przestali się stawiać na rozprawach, przestali dostarczać dokumenty. Teraz jest pełna wygrana - powiedział niedzielę Patryk Jaki.

- O układzie w Opolu powstało setki tekstów - dziś już nikt nie chce wziąć za to odpowiedzialności. A panowie dziennikarze z tego tygodnika przestali się stawiać w sądzie - dodał.

Zobacz także

Jaki powiedział, że tekst z tygodnika "Faktycznie" posłużył do wielu innych publikacji, w tym "do słynnego wpisu na Facebooku Pawła Kukiza".

- O to też jest proces, tylko na razie nie może do niego dojść, bo Kukiz zasłania się immunitetem poselskim - dodał wiceminister.

Zobacz także

Poinformował, że teraz - po wyroku sądu dot. publikacji tyg. "Faktycznie" - jego prawnicy będą zbierać teksty, które powtarzały zawarte w publikacji pomówienia, "analizować" i składać pozwy przeciwko mediom. - Ta lista może być długa - zapowiedział.

Układ w Opolu - tekst tygodnika "Faktycznie"

Polityk opublikował też na Twitterze kopię części wyroku. Z dokumentu wynika, że wyrok został wydany w piątek, 15 marca br.

"Dodatkowo 25 tysięcy otrzyma fundacja Dom, która pomaga niepełnosprawnym dzieciom" - napisał Jaki w nawiązaniu do wyroku.

Twitt Jakiego dotyczy publikacji tygodnika "Faktycznie" o układzie w Opolu, w którym miał uczestniczyć Jaki, a także dyskusji, na portalu społecznościom pod koniec 2016 r. W jej trakcie lider Kukiz'15, Paweł Kukiz zadał kilka pytań pod adresem wiceministra Jakiego. Jedno z nich dotyczyło informacji o rzekomym nabywaniu działek gruntowych przez członków rodziny Jakiego przy pomocy tzw. "słupów".

Zobacz także

Jaki pozwał za to Kukiza do sądu, domagając się od niego przeprosin w mediach oraz nawiązki finansowej na wskazany przez pozywającego cel dobroczynny. Zdaniem pełnomocnika Jakiego, Kukiz pytając o rzekome nieprawidłowości, o które pytał na portalu, "powtarzał fałszywe oskarżenia z tygodnika Faktycznie, które naruszyły dobra osobiste powoda", przekroczył tez granice dyskusji politycznej.

RadioZET/PAP/JZ