Zamknij

Paweł Kowal: Niezdecydowanie PSL może zabić opozycję

12.07.2019 09:19
Paweł Kowal: Niezdecydowanie PSL może zabić opozycję
fot. Michal Wozniak/East News

Niezdecydowanie mogące „zabić” opozycję, a może gra pod koalicję z Prawem i Sprawiedliwością? Zdaniem Pawła Kowala PSL-owi nie pomaga w tym kultura konsensusu, wyróżniająca tę partię od PO czy PiS.

Koalicja sił opozycyjnych czeka dziś na konwencję Platformy Obywatelskiej. Wybory za nieco ponad trzy miesiące, a wciąż nie wiemy w jakiej konfiguracji wystartują najważniejsze siły stanowiące przeciwwagę dla rządzącego PiS.

Zdaniem Pawła Kowala o pęknięciu w gronie opozycji mogła zadecydować postawa SLD. Były polityk PiS nie wyklucza, że PSL któremu lideruje Władysław Kosiniak-Kamysz, mówi o oddzielnym starcie, by zachować możliwość… koalicji z PiS.

Być może chcieliby zachować możliwość sformowania koalicji z PiS. Co jest zrozumiałe. Tylko to oznacza, że nie uważają obecnego systemu za niebezpieczny

Paweł Kowal, w Onet Rano

Politolog zwrócił też uwagę na aspekt psychologiczny sytuacji. Młodszy stażem szef ludowców mógł poczuć się w Koalicji Europejskiej niezręcznie, zwłaszcza w kontekście postawy liderów lewicy.

– SLD prezentowało się zbyt pewnie, jak partia władzy. Trochę figo fago. Na wyborców źle to wpłynęło. Jak Kosiniak-Kamysz widzi byłych działaczy SLD, którzy mówią, że Polska jest taka dzięki nim, to rozumiem. Na ludzi źle taka postawa wpłynęła – mówił Paweł Kowal.

Zobacz także

Jego zdaniem Kosiniak-Kamysz chce nowej drogi dla PSL. W czasie mocnego poparcia rządu nie pomaga tej partii kultura konsensusu.

Nie mają mocnego przywództwa. Sam fakt niezdecydowania może ich zabić

Paweł Kowal

RadioZET.pl/Onet Rano