Pawłowicz zawiesza konto na Twitterze. „Wiele się tutaj nauczyłam”

04.11.2019 12:29
Krystyna Pawłowicz
fot. Jacek Dominski/Reporter

Informacja o kandydaturze Krystyny Pawłowicz do Trybunału Konstytucyjnego nie była jedyną, która zelektryzowała opinię publiczną. Była już posłanka PiS niedługo potem ogłosiła bowiem, że zawiesza swoje konto na Twitterze. 

3 grudnia 2019 r. kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. W związku z tym Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło troje kandydatów, którzy mogliby ich zastąpić. 

Zobacz także

W poniedziałek Ryszard Terlecki ogłosił dziennikarzom w Sejmie, że PiS rekomenduje do TK Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch. 

Pawłowicz zawiesza konto na Twitterze

Niedługo potem nastąpiło kolejne zaskoczenie. Pawłowicz, która dotychczas znana była z wysokiej i regularnej aktywności na Twitterze, ogłosiła, że w związku z ogłoszeniem jej wystawienia jej kandydatury do TK, zawiesza konto na tym portalu:

„W związku z wystawieniem przez PIS mojej kandydatury na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zawieszam swą aktywność na TT. Wszystkim, którzy tu ze mną wymieniali poglądy dziękuję. Wiele się tu nauczyłam. Naszą Ojczyzną jest Polska” – napisała. 

Kto wybiera sędziów Trybunału Konstytucyjnego?

W TK zasiada łącznie 15 sędziów. Sejm wybiera sędziego TK na dziewięcioletnią kadencję bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta RP. Kandydatów na sędziów wskazuje Prezydium Sejmu lub grupa co najmniej 50 posłów. 

Zobacz także

Po wyborze trojga nowych sędziów w TK pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 r.) oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 r.).

RadioZET.pl/PAP/Twitter