Zamknij

Ekspert: "Jedyne, na co dziś może liczyć PiS, to wspólne rządy z Konfederacją"

16.09.2021 17:07
Dobry sondaż dla PiS, ale rząd bez większości w Sejmie
fot. PAP

Dobre dla rządu sondaże nie powinny oznaczać, że PiS może w spokoju dzierżyć władzę. Politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego Jarosław Flis przypomina, że rządzący nie mają dziś większości w Sejmie, a na dłuższą metę muszą szukać koalicjanta np. w Konfederacji.

Sondaż na zlecenie "Super Expressu" wskazuje, że poparcie PiS ponownie sięga poziomu 40 proc. Mimo deklasacji politycznej konkurencji prof. Jarosław Flis, politolog z UJ, przypomina, że rządzący nie mają powodów do hurraoptymizmu.

Przypomnijmy, sondaż wskazuje, że na tzw. Zjednoczona Prawicę zagłosowałoby 40 proc. Polaków. Kolejna w zestawieniu Koalicja Obywatelska traci już sporo – otrzymała 24,5 proc. wskazań. Rządzącym brakuje poparcia do samodzielnej władzy, ale opozycji również, by szeroki front, tzw. anty-PiS, zdobył upragnione 231 mandatów.  Trzecie miejsce w sondażu dla "SE" zajęła Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem powyżej 14 procent.

Dobry sondaż dla PiS. Ekspert przestrzega: "Rząd nie ma większości"

Prof. Jarosław Flis przypomina, że wynik PiS – choć najlepszy w ostatnim czasie – jest niższy niż wtedy, gdy partia Jarosława Kaczyńskiego wygrywała wybory. – Jedyne, na co dziś może liczyć Prawo i Sprawiedliwość, to wspólne rządy z Konfederacją – powiedział reporterowi Radia ZET Przemkowi Tarankowi politolog, prof. Jarosław Flis.

I zaznaczył, że po raz pierwszy od 14 lat rząd nie ma większości w Sejmie. Ekspert uzasadniał, że arytmetykę sejmową zmienił sierpniowy rozłam i opuszczenie koalicji przez wicepremiera Jarosława Gowina oraz jego partię Porozumienie.

RadioZET.pl/Przemek Taranek