Zamknij

PiS deklasuje opozycję w nowym sondażu. "Odbiera wyborców Konfederacji"

13.10.2021 08:52
PiS górą w nowym sondażu. Ma 40 proc.
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Aż 40 proc. poparcia uzyskałoby PiS, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę – wynika z nowego sondażu Social Changes dla prorządowego portalu wPolityce.pl. Druga Koalicja Obywatelska uzyskałaby 26 proc. głosów. W Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy partie.

Sondaż Social Changes wskazuje na odbicie w poparciu PiS. Notowania partii Jarosława Kaczyńskiego wzrosły w kolejnym miesiącu kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią, również mimo sporów po wyroku TK i obaw związanych z długofalowym polexitem. Poparcie PiS zbliżyło się do wyborczego wyniku partii z 2019 roku – na PiS wskazało w badaniu 40 proc. respondentów.

"Z naszego badania wynika, że ZP odbiera obecnie wyborców Konfederacji. Lekko w górę Koalicja Obywatelska, traci Polska 2050 Szymona Hołowni" – czytamy. Serwis analizuje, że PiS skupia poparcie większości prawicowej sceny politycznej.

PiS góruje w nowym sondażu. "Odbiera wyborców Konfederacji"

Druga Koalicja Obywatelska uzyskała w badaniu 26 proc. głosów, znacznie dystansując w tym miejscu kolejną siłę opozycji – Polskę 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 12 proc. poparcia. W Sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie – Lewica i Konfederacja, które uzyskały po 7 proc. wskazań. Progu wyborczego nie przekroczyłyby PSL oraz Kukiz’15.

Z badania wynika, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział 62 proc. badanych, z czego 47 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak". 17 proc. badanych wskazało, że zdecydowanie nie wzięłoby udziału w wyborach i taki sam odsetek odpowiedział "raczej nie".

Badanie Social Changes zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1068 dorosłych Polaków, od 8 do 11 października br. 

RadioZET.pl/wPolityce.pl

C