Zamknij

PiS na czele nawet bez koalicjanta. Nowy sondaż IBRIS

PAP
02.08.2022 07:58

PiS utrzymałby pozycję lidera, nawet gdyby Solidarna Polska startowała osobno - pisze we wtorek "Rzeczpospolita". Według sondażu na zlecenie gazety PiS, bez działaczy Solidarnej Polski, może liczyć na prawie 35-procentowe poparcie. Na KO zagłosowałoby prawie 28 proc. wyborców.

Jarosław Kaczyński
fot. East News

Według sondażu PiS bez działaczy Solidarnej Polski na listach może liczyć na 34,9 proc. poparcia. Partia Zbigniewa Ziobry może liczyć na 0,7 proc. głosów. W poprzednim badaniu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", przeprowadzonym w drugiej połowie czerwca, Zjednoczona Prawica razem z Solidarną Polską miała 34,5 proc. poparcia. 

Najsilniejszą formacją opozycyjną jest Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 27,7 proc. (poprzednio 25,4 proc.). Na trzecim miejscu Lewica z wynikiem 9,6 proc., na kolejnych – Polska 2050 Szymona Hołowni z 9,3 proc., PSL-Koalicja Polska ma w tym sondażu 5,5 proc. 

Sondaż. Konfederacja pod progiem wyborczym

Pod progiem jest Konfederacja z 4,6 proc. AgroUnia Michała Kołodziejczaka, która w marcu została zarejestrowana jako partia polityczna, ma w tym badaniu 1,3 proc. 

Jak podkreśla dziennik, dla wyniku wyborów kluczowa będzie grupa niezdecydowanych, którzy mogą w przyszłym roku sprawić największą niespodziankę – zarówno jeśli pozostaną w domach albo np. poprą w ostatnim etapie jedno z ugrupowań, np. PiS albo Konfederację lub inną partię opozycyjną. Ta grupa to 6,4 proc. respondentów. 

Badanie zostało przeprowadzone przez IBRiS w dniach 29-30 lipca na 1000-osobowej grupie respondentów. Zrealizowano je metodą CATI.

RadioZET.pl/PAP