Zamknij

PiS nie odpuści Senatu. Karczewski w TVP: myślę, że będą transfery

07.11.2019 11:53
Stanisław Karczewski
fot. Michal Wozniak/East News

PiS po wyborach parlamentarnych stracił większość w Senacie, ale walki o izbę wyższą nie odpuszcza. Jak zapewnił w czwartek w TVP Stanisław Karczewski, partia Jarosława Kaczyńskiego „prowadzi rozmowy”.

Stanisław Karczewski już pod koniec października mówił w rozmowie z „Wprost”, że transfery są częścią polskiego życia politycznego, a na PiS „spoczywa obowiązek stworzenia w Senacie większości, która będzie mogła zapewnić stabilność rządzenia”.

Teraz Karczewski przyznał, że PiS „prowadzi rozmowy”.

Byłbym nieuczciwy, gdybym powiedział, że: nie, nie rozmawiamy. Polityka jest dynamiczna. […] Ja myślę, że będą transfery polityczne, o to zabiegamy. […] My rozmawiamy, również rozmawia Platforma Obywatelska

- podkreślił Karczewski w programie „Kwadrans polityczny” w TVP1. Na pytanie, czy będzie ponownie wybrany marszałkiem, odpowiedział: „Szanse są, pewności nie ma żadnej”.

Przypomnijmy, że w środę portal Onet podał, że jednym z najpoważniejszych kandydatów do objęcia funkcji marszałka Senatu ma być Zygmunt Frankiewicz. Nazwisko byłego prezydenta Gliwic miało pojawić się w rozmowach Grzegorza Schetyny i Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Zobacz także

Senat po wyborach parlamentarnych

W Senacie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa.

W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi), Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów.

A pierwsze posiedzenia Sejmu IX kadencji i Senatu X kadencji odbędą się dzień po Święcie Niepodległości, we wtorek 12 listopada.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVP Info