Zamknij

PiS tak łatwo nie odpuści walki o Senat. Chce mieć więcej wicemarszałków

22.01.2020 08:50
Stanisław Karczewski
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Politycy PiS wciąż walczą o Senat. Partia straciła większość, ale teraz chce rozszerzenia składu prezydium izby wyższej i mieć dodatkowego wicemarszałka. Opozycja nie chce o tym słyszeć - pisze środowa "Rzeczpospolita".

Senator PiS Michał Seweryński jest nieformalnym kandydatem partii Jarosława Kaczyńskiego na wicemarszałka Senatu – podała w środę "Rzeczpospolita". Z ustaleń gazety wynika, że PiS nie odpuściło walki o zwiększenie swojego udziału w prezydium izby wyższej, która jest obecnie zdominowana przez kluby opozycyjne.

Marszałkiem Senatu jest Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej, a jego zastępcami Bogdan Borusewicz z KO, Michał Kamiński z PSL, Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy oraz jedyny reprezentant PiS Stanisław Karczewski.

Posłuchaj podcastu

PiS chce znowelizować regulamin Senatu

„Rz” podkreśla, że obecnie wybór jeszcze jednego wicemarszałka formalnie nie jest możliwy. Regulamin izby głosi bowiem, że "Senat wybiera nie więcej niż czterech wicemarszałków". By móc forsować kandydaturę prof. Seweryńskiego, Klub PiS zgłosił więc projekt nowelizacji regulaminu Senatu, przewidujący zwiększenie liczby wicemarszałków do pięciu - informuje "Rzeczpospolita".

Gazeta jednocześnie dodaje, że na realizację pomysłu szanse są jednak niewielkie. "Przy ustalaniu liczebności prezydium trzeba pamiętać, że senatorów jest tylko 100" – mówi cytowany przez "Rz" senator KO Marek Borowski. "Poza tym trzeba brać pod uwagę kwestie równowagi decyzyjnej. Już dziś Koalicja Obywatelska ma dwóch na pięciu członków prezydium. Wprawdzie PSL i Lewica są traktowane też jako rządząca Senatem opozycja, jednak nie na wszystko mają takie poglądy jak KO. Po rozszerzeniu prezydium zwiększałoby się ryzyko przegłosowania marszałka, co nie powinno mieć miejsca" – dodaje Borowski.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP