Zamknij

PiS powoła nową instytucję. Zajmie się sprawą reparacji wojennych

PAP
22.10.2021 23:34
Poseł PiS Krzysztof Sobolewski, prezes PiS Jaroslaw Kaczynski, minister obrony narodowej Mariusz Blaszczak
fot. Jakub Kaminski/East News

PiS podjęło decyzję o powołaniu Instytutu Strat Wojennych, którego zadaniem będzie "prowadzenie dalszych prac nad bilansem niemieckiej i sowieckiej okupacji w czasie II wojny światowej" oraz "doprowadzeniem sprawy reparacji do pozytywnego finału" - poinformował w piątek portal wPolityce.pl.

Według portalu wPolityce.pl, "obecnie trwają ostatnie przygotowania do powołania tej samodzielnej instytucji, której zadaniem będzie prowadzenie dalszych prac nad bilansem niemieckiej i sowieckiej okupacji w czasie II wojny światowej". "Instytut będzie także pracował nad doprowadzeniem sprawy reparacji do pozytywnego finału. Instytut Strat Wojennych będzie kontynuował prace Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej" - poinformowano.

PiS powoła Instytut Strat Wojennych

Portal zwraca uwagę, że zespół ten, kierowany przez posła PiS Arkadiusza Mularczyka "opracował obszerny, podparty naukowymi analizami raport na temat polskich strat". "We wrześniu poseł Mularczyk mówił, że raport został poddany konsultacjom i powstała jeszcze konieczność jego uzupełnienia i aktualizacji" - przypomniano.

"Jest kilka nowych elementów, między innymi raport będzie rozbudowany o enumeratywne wyliczenie miejsc kaźni, gdzie dokonywano masowych mordów na Polakach" - mówił poseł. Dodał, że prace nad raportem potrwają jeszcze kilka miesięcy i zostanie on przetłumaczony m.in. na język angielski i niemiecki.

"Natomiast kwestia jego publikacji będzie związana z decyzjami politycznymi - kierownictwa partii i rządu" - zaznaczył poseł PiS. Zapewnił, że temat reparacji jest podnoszony przez polską stronę w rozmowie z niemieckimi partnerami. "Powołanie Instytutu Strat Wojennych będzie oznaczało podniesienie sprawy reparacji na wyższy, instytucjonalny poziom" - podkreślił portal wPolityce.pl. 

RadioZET.pl/PAP - Mieczysław Rudy/oprac. AK