Zamknij

PiS tłumaczy się po sensacyjnej przegranej w Sejmie. "W stresie nie zdążyłem..."

06.04.2020 15:08
PiS przegrało głosowanie ws. wyborów korespondencyjnych. Posłowie już się tłumaczą
fot. Jakub Kaminski/East News

Opozycja triumfuje. PiS przegrało w poniedziałek ważne głosowanie ws. wyborów korespondencyjnych. Ci, którzy do tej porażki się przyczynili już spieszą z tłumaczeniem: iPad się zawiesił.

Dzisiaj nie dopuściliśmy do tego, aby igrać życiem i zdrowiem Polaków. Dzisiaj pokazaliśmy, że zwycięstwo z PiS jest możliwe - mówił szef PO Borys Budka po tym, jak projekt PiS ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich nie został wprowadzony do porządku obrad Sejmu.

Przypomnijmy, że wniosek przepadł, bo poparło go tylko 228 posłów. 3 wstrzymało się od głosu, a 228 było przeciw – są wśród nich posłowie rządzącej koalicji: Wojciech Maksymowicz, Michał Wypij i Grzegorz Puda. Dwaj pierwsi są związani z Porozumieniem Jarosława Gowina (który dwie godziny wcześniej podał się do dymisji), a trzeci to członek PiS.

Zobacz także

Jak to się stało, że poseł partii Jarosława Kaczyńskiego oddał głos „przeciw”? - To jest oczywista pomyłka – tłumaczył w rozmowie z Onetem Puda.

Mam trzy źródła wiadomości: telewizja, komputer i iPad. Ten ostatni co jakiś czas przechodzi w czas spoczynku. Musiałem się przelogować, wpisałem złą literę i przez to logowałem się jeszcze raz. W stresie nie zdążyłem poprawnie zagłosować, nacisnąłem zły przycisk

- mówił i dodał, że jeśli głosowanie zostanie powtórzone, „zrobi wszystko, żeby iPad się już nie zawiesił”.

Powtórki głosowania chce też inny poseł PiS - Andrzej Kryj, który oficjalnie w głosowaniu nie wziął udziału. On sam twierdzi natomiast, że system nie policzył jego głosu.

Najpierw zaznaczyłem "oddaj głos", następnie w kolejnym okienku "za"

- tłumaczył Kryj w rozmowie z TVP Info, co cytuje na swoim koncie na Twitterze redaktor naczelny portalu TVP Info Samuel Pereira.

Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich

Posłowie PiS złożyli w ubiegły wtorek projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych 2020. Zgodnie z projektem w wyborach każdy wyborca będzie mógł głosować korespondencyjnie.

Potem posłowie złożyli do projektu autopoprawkę, która zakłada, że w wyborach głosowanie korespondencyjne będzie jedynym sposobem oddania głosu. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów.

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet