Zamknij

PiS przywraca 13 posłów. Wśród nich nie ma Ardanowskiego i Kołakowskiego

17.11.2020 17:21
PiS przywraca 13 posłów
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

PiS zdecydowało o przywróceniu w prawach członka partii 13 z 15 zawieszonych we wrześniu posłów. W tej grupie nie znalazł się Jan Krzysztof Ardanowski oraz Lech Kołakowski – przekazał we wtorek Krzysztof Sobolewski z PiS.

PiS zdecydowało o przywróceniu w prawach członka partii 13 z 15 zawieszonych we wrześniu posłów. W tej grupie nie znalazł się Jan Krzysztof Ardanowski oraz Lech Kołakowski. "Postanowieniem Rzecznika Dyscyplinarnego PiS z dn.17.11.2020 r. umorzono postępowanie dyscyplinarne w sprawie naruszenia Statutu PiS. W związku z powyższym wygasa decyzja Prezesa PiS z dn.17.09.2020 r. o zawieszeniu w prawach członka PiS poniżej wymienionych osób" – napisał na Twitterze Krzysztof Sobolewski z PiS, zamieszczając po kolei imiona i nazwiska przywróconych członków partii.

Zawieszenie 15 posłów PiS było konsekwencją zagłosowania przez nich, mimo dyscypliny partyjnej, przeciwko uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

Zobacz także

Wśród zawieszonych we wrześniu decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego posłów znaleźli się: Jan Krzysztof Ardanowski, Kazimierz Moskal, Henryk Kowalczyk, Lech Kołakowski, Katarzyna Czochara, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Agnieszka Górska, Teresa Hałas, Jerzy Małecki, Krzysztof Szulowski, Piotr Uściński, Marek Wesoły, Bartłomiej Wróblewski oraz Sławomir Zawiślak.

PiS przywraca 13 zawieszonych posłów

Z dołączonej przez Sobolewskiego listy wynika, że decyzja dotyczy 13 z 15 zawieszonych we wrześniu posłów. Wśród nich nie znalazł się b. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz Lech Kołakowski, który we wtorek oświadczył, że odchodzi z Prawa i Sprawiedliwości.

Kołakowski tłumaczył, że powodem jego decyzji jest sprawa noweli ustawy o ochronie zwierząt, którą nazwał "bublem prawnym". Zapowiedział powstanie w Sejmie koła poselskiego. - Jest to grupa kilku osób. Rozmawiamy o nazwie koła - dodał. O możliwości stworzenia w Sejmie koła mówił jakiś czas temu również Ardanowski. By powstało koło sejmowe potrzeba minimum 3 posłów.

Zobacz także

Część spośród zawieszonych we wrześniu posłów PiS, z którymi wcześniej we wtorek rozmawiała PAP deklarowała pozostanie w partii, m.in. Bartłomiej Wróblewski, Krzysztof Szulowski czy Piotr Uściński. Odejścia z ugrupowania nie wykluczył natomiast Marek Wesoły.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Twitter