Zamknij

PiS reaguje na sprawę Hofmana i Czarneckiego. "Rubryka towarzyska"

16.11.2020 10:53
Adam Hofman, Leszek Czarnecki
fot. Artur BARBAROWSKI/East News JACEK DOMINSKI/REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość reaguje na ujawnienie przez Romana Giertycha kulis rozmowy Adama Hofmana i Leszka Czarneckiego. Mecenas opublikował nagranie, z którego wynika, że były rzecznik PiS, a dziś PR-owiec, złożył propozycję korupcyjną walczącemu z władzą bankierowi. - Trudno traktować to inaczej niż w kategorii rubryki plotkarskiej. Sprawa w najmniejszym stopniu nie dotyczy PiS, choć Roman Giertych próbuje uszyć z niej "coś politycznego" - ocenił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Roman Giertych opublikował w niedzielę wpis, w którym ukazał kulisy rozmowy Hofmana z Leszkiem Czarneckim. Bankier jest na kursie kolizyjnym z władzą PiS od 2018 roku, gdy ujawnił w mediach, jak szef Komisji Nadzoru Finansowego zaproponował za przychylność wobec jego banków równowartość 40 milionów złotych.

Gazeta Wyborcza informowała w sobotę, że b. rzecznik PiS Adam Hofman przyjechał do Monako i składał – w imieniu rządzącego obozu - propozycje korupcyjne właścicielowi Getin Banku Leszkowi Czarneckiemu.

PiS o doniesieniach Giertycha i Hofmanie. "Rubryka towarzyska"

W planach miało być m. in. czasowe przejęcie kontroli przez Czarneckiego nad TVN24, a następnie przez spółki Skarbu Państwa. Bankierowi zasugerowano, by w swoich strukturach zatrudnił b. szefa Pekao SA, oddanego obecnie rządzącym Michała Krupińskiego.

Zobacz także

Sprawę skomentował dziś w radiowej Jedynce Radosław Fogiel. Wicerzecznik PiS stwierdził, że trudno mu to komentować inaczej niż w kategorii „rubryki plotkarskiej czy towarzyskiej”. Poddał w wątpliwość doniesienia Giertycha.

Cała ta sprawa jest bardzo dziwna, przede wszystkim pierwsze skrzypce zdaje się w niej grać Roman Giertych, którego wiarygodność jest dla mnie co najmniej mocno wątpliwa . Chociaż pan Roman Giertych próbuje uszyć coś politycznego, sugerując, że on, jako obrońca Leszka Czarneckiego, został zatrzymany i przeszukania w jego domu miały dotyczyć rzekomo tej taśmy, którą ujawnia

wicerzecznik PiS, w radiowej jedynce

Dodał, że Giertych nie przedstawił na ten moment żadnego dowodu. - Myślę, że przede wszystkim powinien złożyć zawiadomienie do prokuratury - ocenił.

Według „GW” Giertych miał mówić o propozycjach korupcyjnych na poniedziałkowym posiedzeniu aresztowym Leszka Czarneckiego. Nie może jednak wziąć w nim udziału, jako że po operacji CBA prokuratura postawiła mu zarzuty w sprawie przed kilkunastu lat, stosując przy tym środek zapobiegawczy - odebranie prawa do wykonywania zawodu. Mecenas zapowiedział, że użyje innych ścieżek, by pokazać intencje rządzących.

Zobacz także

Do zamieszania w sprawie odniósł się po raz kolejny Adam Hofman. Na Twitterze przekazał, że domaga się od dziennika nie tylko sprostowania, ale przeprosin i usunięcia artykułu. Wcześniej wykluczył składanie jakichkolwiek propozycji korupcyjnych Czarneckiemu.

RadioZET.pl/PAP/Twitter