Zamknij

PiS sprawdza, czy Bodnar nadal może być RPO. Jest wniosek do TK

17.09.2020 13:11
Adam Bodnar
fot. Beata Zawadzka/East News

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek grupy posłów PiS, dotyczący zbadania konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich - dowiedziała się w czwartek PAP. Zgodnie z ustawą dotychczasowy RPO pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika.

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej reprezentantami wnioskodawcy zostali posłowie Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek i Marek Ast. Wniosek dotyczy zbadania konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, która zgodnie z art. 209 ust. 1 Konstytucji RP wynosi 5 lat.

Zobacz także

Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich "dotychczasowy Rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika". Trwająca pięć lat kadencja dr hab. Adama Bodnara upłynęła 9 września.

Kto nowym Rzecznikiem Prawo Obywatelskich? PiS nie zgłosiło kandydata

Do 10 sierpnia posłowie mogli zgłaszać kandydatury na jego następcę. Kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wspartą przez blisko 700 organizacji społecznych.

Zobacz także

W czwartek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała negatywnie wniosek w sprawie powołania Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko RPO. Rządzące od 5 lat PiS nie wystawiło na ten urząd swojego kandydata. 

Zobacz także

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

RadioZET.pl/PAP